مقالات, مقالات کنتاکتور

کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان

کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان

در رابطه با کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان چیزی می دانید؟ آیا شنیده‌اید اهمیت استفاده از کنتاکتور چیست و چه مزایایی دارد؟ الکتنو شرکت پرآوازه ای است که بهترین کنتاکتورها را در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد. این مجموعه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این قطعه در ادامه توضیحات کامل تری در اختیارتان قرار خواهد داد.

نحوه کار کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان

در صنعت برق هزاران قطعه و سیستم و همچنین روش مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدار فرمان و قدرت جزو مهمترین داده هایی هستند که به منظور تحلیل دقیق تر نقشه های جریان برق از آنها استفاده می شود. قطعاً که تحلیل صحیح و استاندارد نقشه برق نیاز به اطلاعات بسیار زیادی نظیر نقشه الکتریکی دارد که مختص فرمان و قدرت خواهد بود. از این رو مدار فرمان و قدرت جزو اصلی ترین تجهیزات یا پایه های سیستم های الکتریکی به شمار می‌رود.

اما در این مدار از قطعات و تجهیزات بسیار زیادی دیگری نیز استفاده می کنند. شاید برای شما هم جای سوال باشد که کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان چیست؟ کنتاکتور نیز به عنوان یکی از قطعات مهمی است که در صنعت برق نقش مهمی ایفا می کند.

این قطعه در موتور سه فاز و تک فاز تنها در محدوده توان دو تا ۴۵۰ کیلو وات به منظور کنترل اتوماتیک موتور مورد استفاده قرار می گیرد. کنتاکتور یک قطعه کاربردی است که به منظور قطع و وصل کردن موتور از آن استفاده می شود. در واقع این قطعه از یک تیغه متحرکی تشکیل می شود که تحت تاثیر نیروی الکترومغناطیسی قرار گرفته و جریان قطع و وصل صورت خواهد گرفت. در قسمت کویل کنتاکتور جریان دائماً برقرار است.

حال اینکه تیغه متحرک این قطعه در صورت فشار دادن به حالت وصل با کنتاکت ثابت می شود. اما زمانی که ولتاژ کاهش پیدا کند قطع جریان در سیم پیچ کمک میکند تا کنتاکت متحرک به صورت اتوماتیک در وضعیت قطعی قرار بگیرد: به همین منظور نیز جریان به صورت خودکار قطع می گردد. این تیغه ها در مسیر جریان بار موتور هستند و آنها را با نام تیغه های نگهدارنده نیز می شناسند.

بهترین برند کنتاکتور در بازار

کنتاکتورها در تنوع بسیار زیادی هستند. برند به عنوان مهمترین پارامتر است که باعث تقسیم بندی این دستگاه میشود. حال اینکه هر یک از برندها به تناسب سطح کیفیت خود سطح فروش بالایی نیز خواهند داشت. قطعاً که برندهای مطرح کیفیت فوق‌العاده عالی دارند. کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان بیشتر از سایر مصارف است. از این رو به سبب اهمیت این کاربرد نیز به هنگام خرید باید به برند توجه داشته باشید. از بهترین برندهای این قطعه می‌توان به کنتاکتور اشنایدر اشاره نمود. اشنایدر یکی از بی‌نظیرترین برندهای شناخته شده جهان است.

تمام قطعات اتوماسیون صنعتی این مجموعه به ویژه کنتاکتورهای آن هم اکنون سطح فروش بسیار بالایی دارند. کنتاکتور اشنایدر خود در طیف وسیعی از مدل های مختلف هستند. حال اینکه بهترین کنتاکتور تولیدی شرکت اشنایدر دارای مشخصات خاصی است. این قطعه حامل کنتاکت ثابت می باشد: در واقع یک درجه عایق بسیار استاندارد و مناسبی دارد.

 برای نصب بخش های ثابت روی این قطعه از یک صفحه فلزی انتهایی استفاده کرده‌اند. این کنتاکتورها در مدل های ثابت و متحرک برای افزایش ضریب اطمینان در برابر عملکرد زیاد خواهند بود. کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان و حتی دیگر مصارف اهمیت بسیار زیادی دارد. تمامی دستگاه هایی که مجهز به کنتاکتور هستند امکانات کنترل مصرف کننده آنها از راه دور است. همچنین این کنترل از چندین محل می تواند امکان پذیر باشد.

طراحی مدار فرمان خودکار حتی برای تمامی گام های گوناگون کار مصرف کننده به راحتی انجام خواهد شد و استهلاک کلید نیز هنگام قطع و وصل کم می گردد. حال اینکه در همین مرحله قطع و وصل کردن نیز هیچگونه ساییدگی مکانیکی به وجود نمی آید و به همین سبب طول عمر آنها افزایش پیدا میکند. مقدار مصرف کننده در مواقع حساس قطعی برق توسط این قطعه قطع می گردد و مجهز به حفاظت استاندارد و بالایی هستند.

کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان

کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان

نکات مهم خرید کنتاکتور

اکنون که با کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان آشنا شدید بد نیست در رابطه با دیگر پارامترهایی چون نکات مهم خرید کنتاکتور نیز شناخت پیدا کنید. این شناخت برای انتخاب بهترین کنتاکتور در بازار بزرگ قطعات اتوماسیون صنعتی است. با وجود نقش مهمی که این قطعات در صنعت ایفا می کنند قطعاً سطح فروش آنها نیز روز به روز بیشتر می‌شود. حال اینکه شرکت های معتبر از تکنولوژی روز این قطعات را پیشرفته تر و با قابلیت های بیشتر طراحی خواهند نمود. اما جدا از تمامی پارامترها هنگام خرید کنتاکتور بایستی به تمامی ویژگی‌های آن توجه شود.

  • توجه به نوع کنتاکتور برای خرید اهمیت بسیار زیادی دارد. قطعا که کنتاکتور به تناسب نوع کاربرد تعریف شده است و شما بایستی مدل ها و کاربرد آنها را بشناسید. معمولا برای سیستم های روشنایی از کنتاکتورهای ac-5 استفاده می کنند یا برای مدار گرمایشی میتوان از کنتاکتورهای دسته ac-1 استفاده نمود.
  • بهترین کنتاکت استاندارد را باید به تناسب جریان قدرت آن انتخاب کرد. چنانچه شما یک کنتاکتور را با ظرفیت کوچک انتخاب کنید قطعاً در پروژه های سنگین تر عملکرد مناسبی نخواهند داشت. همچنین طول عمر آنها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
  • ولتاژ سیم پیچ دیگر پارامتری است که برای خرید یک کنتاکتور باید به آن توجه نمود. قطعاً که میدان مغناطیسی به وجود آمده زمانی که سیم پیچ به برق متصل می شود به وجود خواهد آمد و باعث تغییر موقعیت کنتاکت‌ها می شود. این ولتاژ بیشتر از حد استاندارد به سیم پیچ اعمال گردد و خواهد سوخت. اما در غیر این صورت نیز کشش و ارتعاشی مداوم در آن ایجاد می شود پس این نکته را نیز مورد بررسی قرار دهید.
  • برند پارامتر مهم دیگری است که برای خرید یک کنتاکتور مناسب باید در نظر گرفته شود.

کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان

نتیجه

کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان اهمیت بسیار زیادی دارد. این قطعه یک نوع کلید مغناطیسی شناخته می‌شود و هم اکنون در مدلهای مختلف توسط شرکت الکتنو توزیع میگردد. می توانید بهترین کنتاکتورها را از این مجموعه در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه کنید. لازم به ذکر است که قیمت کنتاکتور های این مجموعه کاملا مقرون به صرفه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *