پمپ صنعتی

پمپ هیدرولیک صنعتی

پمپ هیدرولیک صنعتی

پمپ هیدرولیک صنعتی

پمپ هیدرولیک صنعتی به وسیله ای می‌ گویند که در یک سامانه هیدرولیک دبی ایجاد می‌ کند. در واقع این پمپ‌ ها یکی از دو بخش مهم و اصلی محرک‌ های اولیه سامانه هیدرولیک محسوب می‌ شوند. توان ورودی پمپ‌ ها به وسیله موتور تامین می‌ شود، در نتیجه توان هیدرولیکی را به‌ عنوان خروجی ارائه می‌ دهد. پمپ‌ های هیدرولیک انواع و اقسام مختلفی دارند که به پمپ دنده داخلی، پمپ دنده‌ ای هیدرولیک، پمپ پیستونی محوری، پمپ پره‌ ای هیدرولیک، پمپ شعاعی هیدرولیک و غیره دسته‌ بندی می‌ شود.

به دلیل اهمیت و کاربرد گسترده این پمپ‌ ها در صنایع مختلف در این مقاله به بررسی پمپ هیدرولیک صنعتی، انواع و کاربردهای آن می‌ پردازیم. البته این نکته را ذکر کنیم که شرکت الکتنو یکی از بزرگترین شرکت های خرید پمپ هیدرولیکی صنعتی است. و شما جهت خرید انواع پمپ صنعتی می توانید به فروشگاه آنلاین این شرکت مراجعه نمایید..

ویژگی پمپ هیدرولیک صنعتی

همان‌ طور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، پمپ‌ های هیدرولیک صنعتی وسایلی هستند که در یک سامانه هیدرولیک دبی ایجاد می‌ کنند‌. این پمپ‌ ها در واقع یکی از دو بخش مهم و اصلی محرک‌ های اولیه سامانه هستند که توان آن‌ ها به وسیله موتور تامین می‌ شود. خروجی آن نیز توان هیدرولیکی می‌ باشد. در مدارهای الکتریکی هیدرولیکی در واقع پمپ به‌ عنوان قلب سیستم کار می‌ کند و سایر اجزا را به فعالیت وامی‌ دارد. دقت داشته باشید که پمپ در مدارها هیچ فشاری ایجاد نمی‌ کنند و وظیفه آن در واقع تولید و به جریان انداختن مایعات مورد نظر ما است. به بیانی دیگر پمپ‌ ها انرژی مکانیکی سیستم‌ های هیدرولیک را با کمک موتور الکتریکی، موتور احتراقی و غیره تأمین می‌ کنند. در واقع یک سیستم هیدرولیکی فشار نشانگر میزان مقاومتی است که در مقابل خروجی پمپ به‌ وجود آمده است.

 مثلاً اگر خروجی پمپ‌ ها با جا به‌ جایی مثبت به اتمسفر باز باشد. در حین برقراری جریان سیال به‌ علت فقدان مقاومت در برابر جریان هیچ فشاری بالاتر و بیش تر از فشار اتمسفر وجود نخواهد داشت. اما در مقابل در هنگام مسدود شدن خروجی پمپ مقاومت بسیار بالا و بی‌ نهایتی به‌ طور تئوریک در مقابل این جریان ایجاد می‌ شود. چون هیچ فضایی برای حرکت سیال وجود ندارد. به‌ همین دلیل است که به‌ منظور محافظت کردن از اجزای سیستم‌ های هیدرولیک شیر اطمینان ضروری است.

 شیر اطمینان وقتی فشار سیستم به مقداری تنظیمی می‌ رسد مسیر عبور جریان را باز کرده و حداکثر سطح فشار را محدود می‌ کند. به‌ عبارت‌ دیگر می‌ توان به این نتیجه رسید که جریان خروجی پمپ‌ ها با جا به‌ جایی مثبت ثابت است و هیچ وابستگی به فشار سیستم ندارد. به همین دلیل اگر مکانی برای حرکت سیال در پمپ‌ ها وجود نداشته باشد یا بار مقاوم بیش‌ از حد افزایش یابد، استفاده کردن از شیر اطمینان در مقابل فشار اضافی و محافظت از پمپ‌ های جا به جایی مثبت ضروری است.

پمپ هیدرولیک صنعتی

پمپ هیدرولیک صنعتی

 انواع پمپ هیدرولیک صنعتی

 پمپ ها معمولاً به دو دسته جا به‌ جایی مثبت و غیرمثبت دسته‌ بندی می‌ شوند که در زیر به توضیح مفصل هر کدام از آن‌ ها می‌ پردازیم.

پمپ‌ های جا به جایی غیرمثبت

پمپ های جا به جایی غیر مثبت به‌ علت فشار جریان خروجی بالا و فشار کم مایعات برای مصارف خانگی استفاده می‌ شوند، یعنی برای انتقال دادن اولیه سیال از یک نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌ گیرند و هیچ‌ گونه کاربرد صنعتی ندارند. میزان حداکثر ظرفیت فشاری که این نوع از پمپ‌ ها دارند ۲۵۰ تا ۳۰۰ پوند بر اینچ مربع است و به سه دسته محوری، شعاعی و جریان مختلط دسته‌ بندی می‌ شوند. پمپ‌ های محوری و گریز از مرکز از نمونه پرکاربرد این مدل از پمپ‌ ها محسوب می‌ شوند.

پمپ‌ های جا به جایی مثبت

 این پمپ‌ ها را پمپ‌ های صنعتی می‌ دانند که به جا به جایی مثبت نیز معروف شده‌ اند. این مدل از پمپ ها کاربردهای گسترده و وسیعی در صنعت هیدرولیک دارند، به‌ طوری‌ که به‌ ازای هر دور چرخش در محور پمپ مقدار مشخص و قابل‌ توجهی از مایعات به درون سیستم هیدرولیک ارسال می‌ کند. این پمپ هم چنین توانایی غلبه کردن بر فشارهای حاصل از بار مکانیکی سیستم‌ ها و هم چنین مقاومت ایجاد شده در برابر جریان اصطکاک را دارد. 

از مزایای بسیار مهم پمپ‌ های دارای جا به جایی مثبت نسبت‌ به انواع جا به جایی غیر مثبت موارد زیر هستند:

 1. ابعاد کوچک و فشرده
 2. توانایی انجام کار در فشارهای بسیار بالا
 3. بازدهی حجمی بالا
 4. دارای انعطاف‌ پذیری بالا

این پمپ ها معمولاً به سه دسته پمپ هیدرولیک پره‌ ای، پمپ چرخ‌ دنده‌ ای و پمپ هیدرولیک پیستونی نیز دسته‌ بندی می‌ شوند.

همان‌ طور که در بالا نیز گفتیم پمپ هیدرولیک صنعتی انواع و اقسام مختلفی دارد که در این قسمت آن‌ ها را برای شما معرفی می‌ کنیم.

پمپ هیدرولیک صنعتی

پمپ هیدرولیک صنعتی

پمپ هیدرولیک پیستونی

پمپ هیدرولیک پیستونی که به آن پمپ جا به جایی ثابت یا متغیر نیز می‌ گویند. این نوع از پمپ‌ ها به دو صورت پمپ پیستونی شعاعی و پمپ پیستونی محوری تولید و عرضه می‌ شوند.

پمپ‌ های هیدرولیک پره‌ ای

 پمپ‌ های هیدرولیک پره‌ ای به دو دسته پمپ‌ های پره‌ ای نامتعادل و پمپ‌ های پره‌ ای متعادل دسته‌ بندی می‌ شوند. که پمپ‌ های پره‌ ای متعادل فقط جا به جایی مثبت را انجام می‌ دهند.

پمپ هیدرولیک دنده‌ ای

 پمپ‌ های هیدرولیک دنده‌ ای نیز برای جا به جایی مثبت مورد استفاده قرار می‌ گیرند. و به چند دسته پمپ دنده‌ ای با چرخ‌ دنده خارجی، پمپ‌ های دنده داخلی با چرخ‌ دنده داخلی، پمپ پیچی، پمپ گوشواره و پمپ ژیروتور تقسیم‌ بندی می‌ شود. با توجه به توضیحاتی که در این مقاله در خصوص پمپ هیدرولیک صنعتی دادیم. می‌ توانید به اهمیت این نوع پمپ‌ ها پی ببرید. بنابراین اگر شما هم با این قطعات سر و کار دارید. و قصد تهیه آن‌ ها را دارید، ما به شما پیشنهاد می‌ کنیم این کار را از طریق شرکت الکتنو انجام دهید.

 شرکت الکتنو در سال ۹۵ تأسیس‌ شده و فعالیت خود را در حوزه تجارت داخلی و بین‌ المللی شروع کرده‌ است. در نتیجه شما با مراجعه به این شرکت به‌ راحتی می‌ توانید پمپ‌ های مورد نظر خودتان را تهیه کنید. شرکت الکتنو ارائه‌ دهنده انواع پمپ‌ های هیدرولیک صنعتی با برندهای اورجینال و اصل می‌ باشد.

2 دیدگاه در “پمپ هیدرولیک صنعتی

 1. شیروان قره باغی گفت:

  با سلام
  لطفا در خصوص انتخاب پمپ جهت تخلیه خطوط لوله نفت در شرایط دارا بودن فشار و همچنین فشار صفر راهنمایی فرمایید
  قصد خرید پمپ جهت استفاده در شرکت بهره برداری نفت و گاز اغاجاری

  1. حسین میخک گفت:

   درود عرض ادب
   لطفا با شماره تماس 02191017651 یا شماره 09127330239 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *