مجله الکتنو

پمپ باد صنعتی

پمپ باد صنعتی

امروزه شاهد روی کار آمدن ماشین آلات و تجهیزات بسیار مختلفی در صنایع هستیم. بدون شک عدم وجود برخی از این ماشین آلات باعث از کار افتادن چرخ صنایع می‌شود. اهمیت به کارگیری هوای فشرده در صنایع مختلف باعث تولید دستگاه‌های مخصوصی به نام پمپ باد صنعتی شد.

حال به تبعیت از پیشرفت تکنولوژی هر روز شاهد روی کار آمدن مدل‌های جدیدی از این دستگاه‌ها با کیفیت و دوام عالی و تکنولوژی پیشرفته‌تر هستیم. بدون شک عدم استفاده از این کمپرسورهای پیشرفته باعث به وجود آمدن ضررهای مالی بسیار فراوان در صنایع می‌شود. اکنون جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پمپ باد صنعتی و با ما همراه شوید.

الکتنو بزرگترین تامین کننده قطعات صنعتی و پمپ صنعتی در ایران است. جهت خرید انواع پمپ باد صنعتی و قطعات آن با ما تماس بگیرید.

خرید پمپ باد صنعتی

پمپ باد صنعتی شامل کمپرسورهای هوایی هستند که امروزه در صنایع مختلفی از آنها استفاده می‌کنند. اهمیت بسیار بالای این دستگاه‌ها به منظور فراهم ساختن نیروی لازم جهت مکش و در نتیجه متراکم سازی گاز و انتقال آن به قسمت کندانسور است. در بخش کندانسور نیز گاز به مایع تبدیل می‌شود و همین عملکرد در صنایع مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. از مهمترین قطعات این دستگاه‌ها که به عنوان قلب تپنده آنها شناخته می‌شود، موتور است.

با کمک موتور وظیفه تبدیل نیرو به انرژی ذخیره شده و در نتیجه هوای فشرده را خواهند داشت. این دستگاه امروزه در مدل‌های پیشرفته‌تر و با طراحی منحصر به فردی در صنایع مختلف استفاده می‌شود. مهمترین قطعات پمپ باد صنعتی شامل رادیاتور، فیلتر، مبدل حرارتی، اینتر کولر و غیره هستند.

بد نیست بدانید در کمپرسورهای صنعتی نیرو با کمک موتور الکتریکی نیرو را به انرژی ذخیره شده یا هوای فشرده تبدیل می‌کند. در صنایع بسیار مختلفی به هوای فشرده نیاز است. حال برای تامین هوای فشرده نیاز به صرف نیرو و هزینه‌های بسیار زیادی خواهد بود. با توجه به اینکه این کمپرسورها در اشکال ظرفیت اندازه و مدل‌های مختلفی طراحی شده‌اند، امروزه برای کاربردهای مختلفی می‌توان از آنها استفاده کرد. برای ایجاد نیروی بسیار زیاد، بالا بردن قطعات سنگین، افزایش یا همچنین کاهش فشار در سیستم برودتی و حرارتی، در تعمیرگاه خودرو و غیره این سیستم کاربرد دارد.

پمپ باد صنعتی

پمپ باد صنعتی

عملکرد پمپ باد صنعتی

اهمیت نیاز به هوای فشرده در صنایع مختلف باعث افزایش سطح خرید پمپ باد صنعتی می‌شود. بدون شک آشنایی با چگونگی عملکرد این کمپرسورها بسیار هیجان انگیز است. برخلاف بسیاری از ماشین آلات صنعتی در کمپرسور نیازی به کاربرد موتور بزرگ با قدرت زیاد نیست. در ساختار این دستگاه از یک موتور واحد استفاده کرده‌اند.

حال این موتور وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی جنبشی را به عهده دارد. البته در ساختار بسیاری از کمپرسورهای نسل جدید از یک پیستون برگشت پذیر استفاده کرده‌اند. هنگام استفاده از این دستگاه هوا از قسمت مخزن به طرف ابزار هدایت می‌شود. در نتیجه طی این فرآیند موتور اطمینان حاصل می‌کند که باید فشار لازمه حفظ شود و این یک فرآیند مهم در عملکرد دستگاه است. حال برخی از مدل‌های پیشرفته‌تر تولید برخی از شرکت‌ها مجهز به سیستم خنک کننده داخلی هستند.

این ابزار توسط موتور الکتریکی، نیرو را به انرژی ذخیره شده یا هوای فشرده تبدیل خواهند کرد. حال این فرآیند از طریق روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. این عملکرد برای آن است تا هوای بیشتری در قسمت مخزن ذخیره شود و همچنین فشار هوا افزایش یابد. زمانی که پمپ باد صنعتی به نقطه ماکسیمم فشار هوای داخلی قسمت مخزن برسد، سریعاً خاموش می‌شود. در نتیجه این هوا درست تا زمان استفاده از دستگاه در مخزن باقی خواهد ماند.

برای مواقعی که باید فشار باد قسمت مخزن ذخیره سازی کاهش یابد، مجدداً موتور کمپرسور صنعتی را روشن می‌کنند. این دستگاه با دمیدن هوای اطراف به داخل مخزن و در نتیجه ذخیره کردن آن هوای پرفشار تولید خواهد نمود. به طور کلی عملکرد کمپرسور باد شامل دو قسمت افزایش فشار و کاهش حجم هوا است.

انواع کمپرسور هوا صنعتی

پمپ باد صنعتی به عنوان یک دستگاه پیشرفته بسته به نوع مدل کاربردهای متفاوتی نیز دارد. حال هر یک از این پمپ‌ها بسته به نوع کاربرد نیز از قطعات مختلفی شامل تشکیل می‌شوند. بر اساس نوع کاربرد می‌توانید کمپرسورها را با ظرفیت‌های مختلفی نیز تهیه کنید. پرکاربردترین انواع پمپ باد صنعتی شامل:

کمپرسور بار پیستونی

یکی از کاربردی‌ترین انواع پمپ‌های باد صنعتی شامل نوع کمپرسور پیستونی است. امروزه در بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی از کمپرسور پیستونی  و پمپ پیستونی با حداکثر فشار ۱۰ بار استفاده می‌کنند. این کمپرسورها نیز در سایزها یا ظرفیت‌های مختلفی هستند که معمولاً سایزهای کوچکتر بیشتر در صنایع خدماتی کاربرد دارند.

 حال مدل کمپرسورهای پیستونی با ظرفیت بیشتر از ۲۵۰ لیتر برای حجم و کاربردهای بزرگتر خواهند بود. در واقع کمپرسورهای بیشتر از ۲۵۰ لیتر در کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صنایعی که نیاز به درصد هوای فشرده بیشتری باشد معمولا کمپرسورهایی با ظرفیت و ابعاد بزرگتر استفاده می‌شوند. حداکثر فشار تولیدی در این مدل کمپرسور بین ۸ تا ۱۰ بار خواهد بود. این دستگاه بیشتر فشار لازمه برای انجام امور پنوماتیکی را می‌تواند به راحتی فراهم کند.

پمپ باد صنعتی

پمپ باد صنعتی

کمپرسور باد اسکرو

کمپرسور باد اسکرو یکی از متداول‌ترین انواع پمپ باد صنعتی است که کاربرد فراوانی دارد. برای مصارفی که نیاز به هوای فشرده بیش از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه نیاز است، می‌توان از کمپرسور باد اسکرو استفاده کرد. عملکرد این دستگاه و پروسه فشرده سازی آن بر اساس چرخش دو روتور مارپیچی خواهد بود.

در واقع با چرخش این روتورها و در نتیجه عبور هوا از وسط آنها عملکرد این دستگاه صورت می‌گیرد. قطعات مورد استفاده در ساختار کمپرسور اسکرو روی شاسی و داخل یک کاور مونتاژ قرار گرفته‌اند. در این مدل پمپ باد صنعتی، فشار تولیدی بین ۸ تا ۱۰ بار خواهد بود.

کمپرسور باد فشار قوی و کاربرد آن

اگر بخواهیم به یکی از پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین انواع  باد صنعتی اشاره کنیم، می‌توان مدل‌های فشار قوی را نام برد. این کمپرسورها ساختاری متداول‌تر از دیگر انواع کمپرسورها و به صورت سیلندر و پیستونی دارند. قدرت شاتون و صفحه سوپاپ کمپرسور فشار قوی بسیار زیاد است و می‌تواند هوا را به فشار بالا برساند.

 هوادهی در این مدل از کمپرسورها بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر در دقیقه خواهد بود. با توجه به اینکه قدرت عملکرد این کمپرسور بسیار زیاد است بدون شک کاربرد آن نیز یرای صنایعی با نیاز به فشار هوای بیشتر خواهد بود.

پمپ باد صنعتی

نتیجه

پمپ باد صنعتی به عنوان یکی از دستگاه‌های مطرح و کاربردی در صنایع بزرگی است که نیاز به هوای فشرده دارند. حال کمپرسورهای هوا دارای انواع مختلفی هستند که مشخصات هر یک با دیگری کاملاً متفاوت است. برای انتخاب هر یک از کمپرسورهای مناسب باید ابتدا به بررسی مشخصات آنها بپردازید.

 اکنون اگر قصد خرید کمپرسور هوای درجه یک و پیشرفته دارید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه الکتنو تماس بگیرید. کمپرسورهای این مجموعه دارای انواع مختلفی هستند و قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند. همین حالا برای خرید مستقیم و اقتصادی می‌توانید با کارشناسان مجموعه الکتنو تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *