مجله الکتنو

پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی به پمپی گفته می‌ شود که از نیروی الکتریکی جهت فعالیت کمک می‌ گیرد و گازها و مایعات را با فشار بسیار زیادی به داخل لوله‌ ها وارد می‌ کند. این دستگاه‌ ها بسیار مهم و کاربردی هستند و از آن‌ ها جهت انتقال دادن انواع مایعات سیال و غیر متراکم استفاده می‌ شود. پمپ آب صنعتی دارای انواع و اقسام مختلفی نیز می‌ باشد که هر کدام از آن‌ ها با توجه به کاربردی که دارند، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به دلیل اهمیت بسیار بالایی که پمپ‌ های صنعتی در صنعت و مراکز مختلف دارند، ما نیز در این مقاله به بررسی پمپ‌ های صنعتی، ویژگی‌ ها و کاربردهای آن می‌ پردازیم، پس لطفاً تا پایان این مقاله را با حوصله و دقت بخوانید.

کاربرد آب صنعتی

همان‌ طور که در مقدمه نیز گفتیم، پمپ آب صنعتی کاربردهای بسیار زیادی دارد که بعضی از مهم‌ ترین آن‌ ها عبارت هستند از:

 1. تخلیه کردن آب اضافی از محل‌ های مختلف ساختمانی پمپ کردن آب در مناطق مختلف سیل‌ زده
 2. از بین بردن آب اضافی در نقاط و مناطقی که آب راکد هزینه‌ های بسیار زیادی را در کار ایجاد می‌ کند.
 3. به فرآیندهای خنک‌ کننده، استخراج، قدرت و حرارتی کمک زیادی می‌ کند.
 4. تصفیه فاضلاب‌ ها و پسماندها

 اگر نیاز به پمپ آب صنعتی دارید که برای چندین فرایند مختلف قرار است از آن استفاده کنید، بهتر است اندازه بزرگی از پمپ‌ ها را تهیه کنید. چون نوع پمپ انتخابی بر روی عملکرد آن بسیار مؤثر است، بنابراین پیش‌ از خرید باید نوع کاربرد و کاری که قرار است با پمپ انجام دهید را به خوبی مشخص کنید.

انواع پمپ آب صنعتی

 پمپ آب صنعتی انواع مختلفی دارد که در این قسمت به چند نوع از رایج‌ ترین و پرکاربردترین آن‌ ها یعنی پمپ جا به‌ جایی مثبت و پمپ گریز از مرکز و… می‌ پردازیم.

پمپ گریز از مرکز

پمپ‌ های گریز از مرکز چند قطعه متحرک دارند و در بیش تر مواقع جهت جا به جایی آب مورد استفاده قرار می‌ گیرند. ناگفته نماند که این پمپ‌ ها از قسمت مرکز شیر یک‌ طرفه ندارد و به‌ طور معمول سیالات را منتقل می‌ کنند.

پمپ جا به جایی مثبت

در پمپ‌ های جا به جایی مثبت مقدار مشخص و معینی از سیالات در محفظه پمپ‌ ها با استفاده کردن از دریچه‌ های بسته یا آب‌ بند محبوس می‌ شود و پس‌ از آن عبور کرده و به سمت لوله‌ های تخلیه منتقل می‌ شوند. بدون توجه به هر گونه تغییرات فشار جریانات ثابت در طول کار پمپ جا به جایی مثبت با سرعت ثابتی حفظ می‌ شود، پمپ‌ های جا به جایی مثبت موجود در بازار می‌ باشد. این پمپ‌ ها شامل تعداد بسیار زیادی از پمپ‌ های پرکاربرد و محبوب هستند که نوع پمپ چرخشی و رفت و برگشتی از این نوع پمپ‌ ها هستند.

پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی

پمپ‌ های سانتریفیوژ

پمپ‌ های سانتریفیوژ یکی از بهترین پمپ‌ ها برای مایعات هستند. این پمپ انتخاب مناسبی برای پایین‌ ترین گران روی (ویسکوزیته یا گران روی با میزان مقاومت اصطکاکی یک گاز یا مایع در برابر شارش را می‌ گویند) است. 

پمپ‌ های سانتریفیوژ نیز انواع مختلفی دارند، شامل؛

پمپ‌ های دارای استاندارد ANSI

 این فرآیند استاندارد سازی ابعاد را شامل شده که موجب می‌ شود پی‌ ریزی، لوله‌ کشی و طراحی به‌ صورت کامل صورت بگیرد. هم چنین این پمپ‌ ها دارای امکانات و گزینه‌ های بیش تری نسبت‌ به دیگر پمپ‌ ها هستند.

پمپ‌ های حفره پیشرونده (Progressive Cavity)

به این پمپ‌ ها پمپ آخرین راه‌ حل نیز می‌ گویند، چون برای مایعات بسیار سنگین به کار می‌ روند که پمپ‌ های دیگر سازگار با آن‌ ها نیستند.

پمپ‌ های دورانی یا اسکرو

 از ویژگی‌ های پمپ‌دهای دورانی می‌ توان به بالاترین نرخ جریان جهت جا به جایی های مثبت اشاره کرد.

پمپ‌ های دنده‌ ای

 پمپ دنده ای یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای پاک‌ سازی روغن است که دارای ساختاری ساده و چند بخش متحرک می‌ باشد.

پمپ گوشواره‌ ای یا لوب پمپ

این پمپ‌ ها انتخابی برای برنامه‌ های بهداشتی هستند که دارای مایعات چسبناک و هم چنین مایعات حاوی اجسام شکننده می‌ باشند، چون در داخل این پمپ‌ ها هیچ‌ گونه تماس فیزیکی نمایان نمی‌ شود.

پمپ دیافراگم

پمپ دیافراگمی نوعی انتخاب تطبیق‌ پذیر است. این پمپ‌ های صنعتی می‌ توانند در برابر خشکی و بی‌ آبی بدون هیچ‌ گونه صدمه‌ ای به پمپ کار کنند. هم چنین کنترل میزان بسیار بالایی از مایعات را دارند که نارسانای الکتریکی هستند.

پمپ‌ های لجن‌ کش عمودی

 مقرون‌ به‌ صرفه‌ ترین نوع پمپ‌ ها پمپ‌ های لجن‌ کش عمودی هستند.

پمپ‌ های دارای استاندارد API

 این نوع از پمپ صنعتی نیازمندی‌ های API 610 را که شامل اطمینان و ایمنی کاربرد هیدروکربن در حرارت و فشار بالا می‌ باشد را فراهم می‌ کند.

پمپ‌ های آکسیال یا جریان محوری

 این پمپ‌ های آکسیال انتخابی خوب و مناسب برای به دست آوردن نرخ جریانات بالا با ارتفاعات کم است.

پمپ‌ های بوستر یا تقویت‌ کننده

این پمپ‌ های بوستر یا تقویت‌ کننده فشار مضاعفی جهت به حرکت درآوردن سیالات طی مسافت‌های طولانی ایجاد می‌ کنند.

پمپ‌ های پیستونی

 پمپ‌ های پیستونی یکی از بهترین موارد برای مایعات ساینده هستند.

پمپ آب صنعتی

پمپ آب صنعتی

عملکرد پمپ‌ های آب صنعتی

عملکرد پمپ‌ های گریز از مرکز

 پمپ‌ های گریز از مرکز پروانه‌ ها یکی از اجزای مهم و کلیدی پمپ‌ های گریز از مرکز هستند که از یک سری پره‌ های منحنی تولید شده‌ اند. این پروانه‌ ها معمولاً بین دو دیسک قرار گرفته‌ اند. سیال در محور خودش به داخل پروانه وارد می‌ شود و در امتداد محیط گردش بین پره‌ ها خروج می‌ کند. پروانه در در قسمت مخالف دیسک با یک محور محرک به یک موتور اتصال پیدا کرده‌ است که با سرعت بالا می‌ چرخد. این حرکت چرخشی پروانه سیال ها را به طریقی پره‌ های پروانه به داخل محفظه پمپ شتاب می‌ دهد. دو طرح اصلی و مهم از پوشش پمپ وجود دارد با نام حلزونی و دیفیوزر وظیفه این دو طرح تبدیل کردن جریان‌ های سیالات به تخلیه کنترل‌ کننده فشار می‌ باشد.

در محفظه‌ های حلزونی شکل تیغه پروانه به شکل خمیده‌ ای است که به‌ طور مؤثر نوعی قیف منحنی با سطوح مقطع رو به افزایشی را به سمت خروجی پمپ ایجاد می‌ کند. این طراحی موجب شده‌ذاست که فشار سیالات به سمت خروجی پمپ افزایش یابد و همین موضوع در خصوص طرح‌ های دیفیوزر نیز صادق است. در حالت دیفیوزر با بیرون راندن سیالات در بین مجموعه‌ ای از پره‌ های ثابت در اطراف پروانه فشار سیالات نیز افزایش می‌ یابد.

عملکرد پمپ‌ های جا به جایی مثبت

 پمپ‌ های جا به جایی مثبت رفت و برگشتی با ایجاد کردن ضربه‌ های متناوب و مکرر و ایجاد کردن خلا در داخل پمپ کار می‌ کنند. این پمپ‌ ها سیالات را قادر می‌ سازند تا به سوی محل تخلیه حرکت کنند.

پمپ‌ های جا به جایی مثبت چرخشی نیز از عملکرد چرخ‌ دنده‌ ها برای انتقال دادن سیالات استفاده می‌ کنند. بخش چرخشی این پمپ‌ ها یک آب‌ بندی مایع با محفظه پمپ را ایجاد کرده‌ است، در نتیجه در ورودی پمپ عمل مکش را انجام می‌ دهد. بنابراین مایعی که به داخل پمپ مکیده می‌ شود در داخل دنده‌ های چرخ‌ دنده و یا حتی خود چرخ‌ دنده گیر افتاده و در نهایت به محل تخلیه منتقل می‌ شود.

انتخاب پمپ آب صنعتی

 وقتی‌ که تصمیم می‌ گیرید بین دو پمپ آب صنعتی یکی را انتخاب کنید، بهتر است که در ابتدا با نحوه عملکرد، مزایا و معایب این نوع پمپ‌ ها آشنا شوید. ما در این قسمت به بررسی هر کدام از این ویژگی‌ ها جهت آشنایی بیش تر شما می‌ پردازیم.

مزایای پمپ آب گریز از مرکز

این پمپ‌ ها مزایای بسیار زیادی دارند که چند مورد از آن‌ ها عبارت است از:

 1. پمپ کردن و حذف کردن آب‌ های اضافی در ساخت‌ و سازها پمپ کردن آب در فرآیندهای مختلف تولید در تاسیسات صنعتی
 2. تولید کردن جریان یکنواخت
 3. مطابقت داشتن پمپ با دستگاه‌ هایی که نیازی به بالابر مکش ندارند.

معایب پمپ آب گریز از مرکز

 این پمپ‌ ها در کنار تمام مزایایی که برای آن‌ ها ذکر کردیم، دارای برخی معایب نیز هستند که این معایب نیز عبارت هستند از:

 1. عملکرد کارآمد پمپ‌ های آب گریز از مرکز به چرخش ثابت و هم چنین سرعت بالای پروانه‌ های آن متکی است.
 2. این نوع از پمپ‌ ها با فیت هایی که دارای ویسکوزیته بالایی هستند به‌ طور فزاینده‌ ای ناکارآمد می‌ باشند.
 3. دوغاب هایی مانند گل‌ و لای و یا حتی روغن‌ هایی که ویسکوزیته بالا دارند باعث گرمای بیش‌ از حد و سایش می‌ شوند که این امر موجب آسیب و خرابی‌ های زودرس در پمپ می‌ شود.
 4. محدودیت دیگر پمپ‌ ها این است که برخلاف پمپ‌ های جا به جایی مثبت نمی‌ توانند در هنگام خشک شدن مکش داشته باشند.

مزایای پمپ‌ های آب جا به‌ جایی مثبت

 از مزایای بسیار خوب پمپ آب جا به جایی مثبت می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قابلیت استفاده کردن در شرایطی با فشار زیاد برای مایعاتی با ویسکوزیته‌ های بالا مانند روغن‌ ها
 2. این پمپ‌ ها خود مکش هستند، در نتیجه می‌ توان بدون هیچ‌ گونه نیازی به تجهیزات آن‌ ها را در بالای مخازن انتقال جای داد.
 3. پمپاژ بدون نشتی و بهره‌ وری بالا
 4. اندازه‌ گیری کردن دقیق جریانات دو فازی

معایب پمپ‌ های جا به جایی مثبت

 این نوع از پمپ‌ ها نسبت‌ به پمپ‌ های گریز از مرکز توانایی بسیار کم تری جهت رسیدگی به سیال با ویسکوزیته‌ های پایین دارند.

تخلیه پالسی یکی از شاخصه‌ های مهم پمپ جا به جایی مثبت به‌ ویژه در پمپ‌ های رفت و برگشتی است. پالس‌ ها قادر هستند باعث ایجاد کردن صدا و لرزش در سیستم لوله و مشکلات حفره شوند و در نهایت موجب آسیب یا خرابی شوند. پالس‌ ها را می‌ توان با استفاده کردن از سیلندرهای متعدد و هم چنین ضربه‌ گیرها کاهش داد، اما همین موضوع نیاز به طراحی بسیار دقیق سیستمی دارد.

حرکت رفت و برگشتی در پمپ‌ های رفت و برگشتی خود به‌ خود منبع لرزش و صدا است. بنابراین باید پایه‌ های بسیار قوی جهت استفاده این نوع پمپ‌ ها ساخته شود. فیت ها در پمپ‌ های جا به جایی مثبت دارای مقادیر بالایی از مواد ساینده می‌ باشند که موجب سایش پیش‌ از حد اجزاء مختلف مانند پمپ‌ ها، آب‌ بندها و شیرها می‌ شوند.

با وجودی‌ که اجزای مختلف پمپ‌ های جا به جایی مثبت با سرعت بسیار خوب و قابل‌ توجهی کم تر از پمپ‌ های گریز از مرکز کار می‌ کنند، اما هم چنان مشکلات زیادی دارند که به‌ ویژه در پمپ‌ های رفت و برگشتی پیستونی و هم چنین پمپ‌ های چرخشی دنده‌ ای به‌ وفور دیده می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *