مجله الکتنو

واردات دستگاه به ایران

واردات دستگاه

واردات دستگاه

از آن جایی که ما در داخل ایران تمامی دستگاه های مورد نیاز در صنایع مختلف را نداریم. و یا قادر به تولید کردن آن ها در داخل ایران نیستیم. بنابراین ناگزیر به واردات دستگاه از کشورهای خارج از ایران می باشیم. واردات دستگاه از کشور های توسعه یافته می تواند سهم بزرگی در شکوفایی و رشد صنعتی کشور های در حال توسعه مانند ایران داشته باشد. زیرا همان طور که همگی استحضار دارید ایران از لحاظ رشد صنعتی و توسعه تجارت کمی عقب تر از کشور های توسعه یافته آسیای شرقی و یا کشور های اروپایی و آمریکایی است.

اما واردات داستگاه به ایران به سادگی هم انجام نمی شود. بایستی در این عرصه تجربه کافی را داشته باشید. با این حال شرکت های واردکننده ای مانند شرکت بازرگانی الکتنو می تواند خدمات واردات از کشورهای مختلف را به شما ارائه دهد. این شرکت با اراخدمات واردات کالا از چین، آمریکا ، اروپا و سایر نقاط دنیا می تواند در واردات انواع دستگاه و همچنین قطعات صنعتی کارخانجات به شما کمک کند.

چرا برای واردات از شرکت های وارد کننده کمک بگیریم؟

بهتر است جهت صرفه جویی در زمان و هزینه ها تکنولوژی کشور های توسعه یافته را در قالب واردات دستگاه های صنعتی به ایران از شرکت های بازرگانی کمک بگیریم. تا هم بتوانیم سهمی در رشد و شکوفایی صنعت، اقتصاد و تجارت ایران پهناور برداریم. و هم زمینه توسعه صنعت و کمتر کردن هزینه واردات را عملی کنیم. 

واردات دستگاه های صنایع مختلف در ایران اغلب از طریق واردات آن ها از مرز های گمرکی کشور صورت می گیرد. که البته کار بسیار زمان بر و پر دردسر و پرهزینه ای است. زیرا اصولاً واردات و صادرات همه انواع کالا ها و محصولات در کشور ما مشمول تشریفات بسیار پیچیده و زمان بر و سیاست ها و قوانین متغیری است. به خصوص که نرخ ارز یا همان دلار در سال های اخیر در کشور ما دچار نوسانات بسیار زیادی شده است. و تصمیم گیری برای خرید دستگاه ها را برای شرکت های خصوصی مشکل تر کرده است.

البته همان گونه که شاید استحضار داشته باشید واردات این وسایل تنها برای شرکت های خصوصی دارنده کارت بازرگانی امکان پذیر است. البته در مورد شرکت هایی که لزومی به داشتن کارت بازرگانی برای شرکت خود نمی بینند. و یا تنها برای یک بار در شروع تاسیس کارخانه تولیدی خود احتیاج به واردات دستگاه دارند. می توانند این خرید و واردات دستگاه مورد نیاز خود را از طریق شرکت های بازرگانی معتبر  مانند الکتنو انجام دهند.

واردات دستگاه

قوانین واردات دستگاه ها و ترخیص آن ها

از آن جایی که بر اساس آمار واردات دستگاه های صنعتی از جمله مهم ترین محموله های وارداتی کشور ما است، بالاترین میزان ترخیص کالا از گمرک را به خود اختصاص داده است. بنابراین بهتر است که با قوانین و قواعد واردات دستگاه و ترخیص آن از گمرک ایران آشنا شویم.

همان طور که استحضار دارید هر کالای گمرکی یک کد تعرفه دارد. که با آن شناخته می شود و تمام هزینه های مربوط به واردات کالا و ترخیص آن دستگاه به کد تعرفه آن بستگی دارد. بنابراین قبل از هر گونه اقدامی در خصوص واردات دستگاه باید کد تعرفه آن را از طریق سایت های سازمان صنعت، معدن و تجارت و یا کتاب های مرجع گمرکی و یا وب سایت های اینترنتی سازمان ها در بیاورید.

پس از یافتن کد تعرفه دستگاه وارداتی مورد نظر برای ثبت سفارش آن در سامانه سازمان صنعت، معدن و تجارت احتیاج به اخذ مجوز های دولتی مورد نیاز است. به عنوان مثال اگر دستگاه شما در صنعت تولید تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، مجوز سازمان بهداشت مورد نیاز است. یا اگر دستگاه شما جهت تولید مواد غذایی بسته بندی شده است، مجوز سازمان غذا و دارو برای واردات آن دستگاه نیاز است.

پس از دریافت پروفرما و ثبت سفارش برای واردات دستگاه مورد نظر شما، اقدامات لازم برای دریافت ارز و واریز وجه دلاری یا ارزی پروفرما یا همان پیش فاکتور شرکت خارجی تولید کننده آن دستگاه صورت می گیرد. پس از واریز قیمت دستگاه مورد نظر به حساب ارزی شرکت صادر کننده دستگاه یا همان شرکت خارجی، طبق قرارداد منعقده در طی زمان توافقی مابین خریدار و فروشنده، دستگاه به ایران حمل می شود.

حمل دستگاه ها که غالباً از طریق کشتی های تجاری و از راه آب های آزاد و اقیانوس ها انجام می شود. و معمولاً در حدود یک ماه یا کمتر به طول می انجامد. در نهایت محموله حاوی دستگاه وارداتی شما در یکی از گمرکات جمهوری اسلامی ایران تخلیه می شود و وارد پروسه ترخیص از گمرک می شود.

واردات دستگاه

هزینه های خرید و واردات دستگاه به ایران

هزینه های خرید دستگاه ها علاوه بر قیمت اصلی آن دستگاه شامل هزینه های حمل دریایی آن دستگاه و هزینه های ترخیص آن از گمرک نیز می شود. البته بیشتر شرکت هایی که در زمینه واردات  فعالیت می کنند. می توانند به صورت تخمینی هزینه های ترخیص آن دستگاه از گمرک را برای شما محاسبه کنند. که در این زمینه می توانید با کارشناسان بازرگانی الکتنو در تماس باشید.

پس از ورود دستگاه وارداتی به گمرکات کشور و شروع مراحل ترخیص از گمرک، ترخیصکاران کالا و دستگاه ها وارد عمل می شوند. و فرایند ترخیص کالا از گمرک طبق قوانین و قواعد گمرک جمهوری اسلامی ایران پیش می رود. این فرآیند البته هم زمان بر و هم پر دردسر است. و هم با چالش ها و سختی های فراوانی همراه است. در نتیجه بهتر است که این کار ترخیص دستگاه خود را به شرکت های بازرگانی زبده و با سابقه بسپارید.  تا دچار دردسر های ناخواسته و استهلاک هزینه و زمان گرانبهای خود در این زمینه نشوید.

زیرا همان طور که قبلاً بیان شد. هزینه های خرید و واردات دستگاه ها هزینه های هنگفت و بسیار بالایی است. که بیشتر آن ها بر حسب دلار یا یورو محاسبه می گردد. و با تبدیل آن به ریال، قیمت گزافی از آب در خواهد آمد. که اغلب به جز حمایت های دولتی و اختصاص ارز های دولتی امکان پذیر نمی باشد.

بنابراین اگر به دنبال خرید  دستگاه صنعتی خاصی برای کسب و کار خود می باشید. بهتر است قبل از هر کاری با یک شرکت بازرگانی معتبر و با سابقه مانند الکتنو در این زمینه مشورت کنید. و هزینه های احتمالی و مدت زمان لازم برای واردات دستگاه خود را تخمین بزنید و برآورد کنید. تا با آمادگی کامل و وسعت دید اقدام به واردات نمایید. و از روشی کاملاً مطمئن و کم هزینه موفق به واردات دستگاه مورد نیاز صنعت خود شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *