مجله الکتنو

واردات از اروپا

خرید از اروپا

واردات از اروپا

روابط تجاری و اقتصادی از جمله نکات بسیار مهم در هر کشوری محسوب می‌ شود، که دولت‌ ها برای آن اهمیت ویژه‌ ای قائل هستند، به‌ خصوص برای کشورهای در حال‌ توسعه مانند کشور ایران که بسیار حائز اهمیت است. یکی از این موارد، تجارت با اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی می‌ باشد که تاثیر بسیار زیادی در جهش اقتصادی کشور ما دارد، اما متأسفانه این امر به با وجود تحریم‌ های اقتصادی رو به کاهش نهاده است. به‌ همین‌ علت برای ورود کالاهای مختلف و واردات از اروپا به ایران باید با روش‌ های مختلفی تحریم‌ ها را دور زد.
ما در این مقاله قصد داریم به بررسی واردات از اروپا، نکات مهم در خصوص واردات کالا، مزایای خرید از اروپا و غیره بپردازیم. پس لطفاً تا پایان مقاله را با دقت مطالعه کنید. همچنین قابل ذکر است که شرکت الکتنو یکی از معدود مجموعه های واردات قطعات صنعتی از تمام دنیا است. که شما عزیزان در صورتی که قصد خرید را داشتید می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

موارد مهمی در خصوص واردات از اروپا

نه‌ تنها واردات از اروپا، بلکه از هر قاره دیگری حتی از کشورهای همسایه، نیاز به مهارت، تجربه و دانش کافی دارد. علاوه‌ بر مهارت کافی باید قوانین و مقرراتی را رعایت کنید که در زیر به برخی از آن‌ ها اشاره می‌ کنیم.

1. داشتن مجوز تجارت و اخذ کارت بازرگانی

تجارت و واردات هر نوع کالایی با توجه به قوانین و مقررات کشور مبدأ صورت می‌ گیرد، بنابراین برای شروع هر نوع کاری ابتدا باید مجوز تجارت و کارت بازرگانی را از طریق وزارت بازرگانی کسب کنید تا مجاز به این کار باشید.

2. آشنایی با قوانین و مقررات کشورهای اروپایی

قطعا واردات از اروپا نیازمند شناخت قوانین و مقررات کشورهای این قاره نیز می‌ باشد. یعنی شما برای هر نوع وارداتی، از این کشور ها می‌ بایست قوانین و مقررات مختص آن کشور را فرا بگیرید و با توجه به آن اقدام به خرید کالا کنید.

3. توجه به واردات اجناس مجاز

برخی از کالاها از سوی برخی از کشورها غیر مجاز شناخته می‌شوند و هیچ تجار و وارد کننده نمی‌ تواند آن‌ ها را وارد کشور کند. پس اگر قصد واردات از اروپا را دارید، ابتدا باید کالاهای مجاز را شناسایی کنید و تنها اقدام به خرید این نوع کالاها کنید. در غیر این صورت دولت از واردات کالاهای شما ممانعت می‌ کند.

علاوه‌ بر چند مورد ذکر شده در بالا نکات بسیار زیادی در خصوص واردات از اروپا وجود دارد که توجه و آشنایی دقیق با آن‌ ها می‌ تواند به شما در امر یک تجارت موفق کمک کند. برخی از این موارد عبارت‌ اند از:

4. اقدام از طریق شرکت‌ های معتبر وارد کننده کالا

چون تجارت و واردات کالا امری بسیار مهم است و نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد، همه افراد قادر به این کار نیستند و ممکن است در این راه دچار مشکلاتی شوند. یک پیشنهاد ما به شما اقدام از طریق شرکت‌ های وارد کننده کالا است. چرا که این کالاها علاوه‌ بر آن که در وقت شما صرفه‌ جویی می‌ کنند، باعث می‌ شوند که این کار به‌ نحو احسن انجام شود، بدون آن که مشکلی برای واردات کالا به وجود آید.

5. میزان عرضه بر تقاضا

برای واردات از اروپا ابتدا به میزان عرضه بر تقاضا توجه کنید و به این‌ موضوع دقت داشته باشید که بازار اشباع از کالایی نباشد که قصد واردات آن را دارید. وگرنه دولت اجازه واردات چنین کالاهایی را به شما نخواهد داد و در صورت خریداری، در گمرک و هنگام ترخیص کالا دچار مشکل می‌ شوید.

واردات از اروپا

واردات از اروپا

قوانین و مقررات گمرکی و ترخیص کالا

ترخیص کالا در گمرک یکی از مهم‌ ترین موارد در حوزه واردات کالا می‌ باشد که با توجه به قوانین و مقررات هر کشوری، دارای قوانین و سلسله مراتب مختلفی می‌ باشد. به‌ همین‌ علت برای واردات هر نوع کالایی باید با مراحل مختلف ترخیص کالا در گمرک آشنایی داشته باشید. چون در صورت عدم شناخت و هر گونه بی‌ دقتی و ناآشنایی به این قوانین و مقررات، باعث می‌ شود که با مشکل مواجه شوید. حتی کالای شما قاچاق و غیر قانونی تلقی شود، که همین امر موجب به وجود آمدن خسارت‌ های اعتباری و مالی به شما می‌ شود. در نتیجه شناخت مقررات و قوانین حمل‌ و نقل کالا جا به جایی و یا به‌ عبارتی چگونگی ترخیص کالا در گمرک‌ ها برای هر بازرگان و تاجری از اهمیت به سزایی برخوردار است، که البته در این خصوص شرکت‌ های وارد کننده کالا می‌ توانند در این کار به شما کمک کنند.

شما می‌ توانید با مراجعه به این نوع شرکت‌ ها از تجارب آن‌ ها استفاده کنید و از راهنمایی‌ های آن‌ ها بهره ببرید. شرکت‌ هایی که در حوزه ترخیص کالا و قوانین و مقررات گمرکی فعالیت دارند، تجربه کافی در این زمینه را کسب کرده‌ اند و می‌ توانند بهترین راهنما برای شما باشند بنابراین واگذار کردن فرآیندهای مختلف ترخیص کالا علاوه‌ بر این‌ که در زمان شما صرفه‌ جویی می‌ کند، می‌ تواند از پرداخت هزینه‌ های بالا نیز جلوگیری کند.

آشنایی با مراحل مختلف ترخیص کالا در گمرک

همان طور که گفتیم ترخیص کالا یکی از موارد بسیار مهم در حوزه واردات و صادرات است که باید برای هر نوع کاری حتی واردات از اروپا با آن آشنایی کامل داشته باشید، در این جا برخی از نکات و مراحل مهم ترخیص کالا را به‌ صورت دسته‌ بندی شده معرفی می‌ کنیم:
۱. دریافت پکینگ لیست و پروفرما
۲. دریافت مجوزهای لازم جهت ثبت سفارش‌ های بازرگانی
۳. بیمه کردن کالاهای خریداری‌ شده.
۴. هماهنگی برای بازرسی کالا در بازار مبدا و مقصد
۵. تشکیل دادن پرونده برای تخصیص حواله‌ های بانکی و تخصیص ارز
۶. هماهنگی با شرکت‌ های بزرگ حمل‌ و نقل‌ های بین‌ المللی دریافت
۷. اسناد و مجوز حمل‌ و نقل کالا از شرکت‌ های حمل‌ و نقل بین‌ المللی
۸. تشکیل دادن پرونده و تکمیل اسناد مربوط به تجارت ۹. تنظیم کردن پیش‌ نویس های اظهاری
۱۰. تایید و بررسی کالا توسط کارشناسان فنی در گمرک و واحدهای بازرگانی
۱۱. تنظیم دور اظهاری در مرحله پایانی واردات

مزایای واردات از اروپا

همان‌ طور که در بالا به آن اشاره کردیم، واردات از اروپا قطعا مزایای بسیار زیادی برای ما خواهد داشت که ترتیب برخی از این موارد اشاره می‌ کنیم.
کیفیت‌ های مرغوب و جهانی
کالاهای بسیاری از کشورهای اروپایی از استانداردهای جهانی برخوردار هستند و دارای کیفیت‌ های منحصر به فرد می‌ باشند. به‌ طوری‌ که قابل رقابت با انواع کالاهای موجود و مشابه در بازار می‌ باشند. اکثریت شرکت‌ های تولید کننده کالا در اروپا از جمله برندهای معتبر جهانی محسوب می‌ شوند که توانسته‌ اند برتری خودشان را در زمینه تولید کالاهای مختلف به اثبات برسانند، در نتیجه تجار و بازرگانان می‌ توانند واردات از اروپا را با خیال آسوده انجام دهند.
ضمانت و خدمات پس از فروش
عمده کالاهای اروپایی علاوه‌ بر کیفیت‌ های بالا، خدمات پس‌ از فروش و ضمانت‌ های بسیار خوب و معتبری برای مصرف‌ کننده در نظر می‌ گیرند. به طوری‌ که مصرف‌ کنندگان بسیار زیادی رغبت به استفاده از این نوع کالاها دارند و واردات از اروپا با استقبال خوب آن ها مواجه می‌ شود. پس می‌ تواند سودآوری بالایی برای وارد کننده کالا داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *