سنسور صنعتی

سنسور فشار صنعتی

سنسور فشار صنعتی

سنسور فشار صنعتی

چون در بسیاری از فرآیندهای صنعتی سنجش فشار کار بسیار مهمی محسوب می‌ شود، در نتیجه سنسور فشار صنعتی اطلاعات فشار را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌ کند. بیش تر سنسورهای صنعتی تغییر دادن شکل دیافراگم را با توجه به فشار متفاوتی که اعمال‌ شده است، در هر دو جهت مورد سنجش قرار می‌ دهند. از آن جایی‌ که سنسور فشار کاربرد بسیار مهمی در صنایع مختلف دارد، ما نیز در این مقاله به بررسی سنسور فشار صنعتی و برخی از ویژگی‌ ها و کاربردهای آن می‌ پردازیم. پس لطفاً تا پایان این متن را با حوصله و دقت بخوانید.

ویژگی سنسور فشار صنعتی

همان‌ طور که در بالا به آن اشاره کردیم، در واقع سنسور فشار صنعتی قابلیت تبدیل اطلاعات فشار به سیگنال الکتریکی را دارد. این سنسورها تغییر دادن شکل دیافراگم را با توجه به تفاوت‌ های اعمال‌ شده در فشار بر هر دو جهت مورد سنجش قرار می‌ دهند. به سنسورهای فشار صنعتی ترانسدیوسر فشار هم می‌ گویند. اصطلاح ترانسمیتر فشار نیز برای سنسورهای فشاری استفاده می‌ شود که به قطعات الکترونیکی مجهز هستند که اجازه ارائه دادن سیگنال خروجی استاندارد شده را به آن‌ ها می‌ دهد. در واقع سنسور فشار اصطلاحی جامع می‌ باشد که برای توضیح دادن هر ابزاری استفاده می‌ شود که قادر باشد فشار را شناسایی و اندازه‌ گیری کند. به‌ بیان‌ دیگر سوئیچ‌ های فشار را نیز می‌ توان نوعی سنسور فشار به حساب آورد.

 به این نکته در نیز دقت داشته باشید که وقتی ما از این اصطلاح‌ ها استفاده می‌ کنیم در واقع منظورمان ابزار اندازه‌ گیری پیوسته می‌ باشد که سیگنال‌ هایی را خارج می‌ کند که بر روی واحد خاصی از اندازه‌ گیری بر روی یک مقیاس با رنج خاص کالیبره شده‌ است.

انواع سنسور فشار

سه نوع سنسور فشار صنعتی متفاوت وجود دارد که اکثر حسگرهای فشار تغییر شکل‌ های دیافراگمی که تحت تاثیر فشارهای اعمال‌ شده بر روی آن شکل‌ گرفته است را می‌ سنجند. دیافراگم ها دارای دو سمت یا پهلو هستند. معمولاً فشار بر روی یک سمت این دیافراگم ها اعمال می‌ شود. تغییر شکل یا انحراف شکل اندازه‌ گیری شده نتیجه این تفاوت فشار در دو سمت می‌ باشد. در زیر سه نمونه از سنسورهای صنعتی فشار صنعتی را به شما معرفی می‌ کنیم.

سنسور فشار صنعتی

سنسور فشار صنعتی

سنسور فشار مطلق

یکی از انواع سنسور فشار صنعتی، سنسور فشار مطلق است. در سنسور فشار مطلق سمت دوم دیافراگم ها در خلأ است و فشاری که تغییر شکلی که در آن ایجاد می‌ شود با فشار اندازه‌ گیری شده ارتباط دارد.

سنسور فشار نسبی

 در سنسور فشار نسبی سمت دوم دیافراگم ها تحت تاثیر فشار اتمسفر قرار می‌ گیرند.

سنسور فشار تفاضلی

در سنسور فشار تفاضلی برای هر قسمت دیافراگم ها دو ورودی مجزا در نظر گرفته‌ شده است، بنابراین تغییر شکلی که در آن ایجاد می‌ شود مربوط به تفاوت‌ های فشار میان این دو نوع ورودی می‌ باشد.

کاربرد سنسور فشار

هر کدام از سنسور فشار صنعتی که در بالا به معرفی آن‌ ها پرداختیم دارای کاربردهای جداگانه‌ ای هستند که در زیر به آن‌ ها نیز اشاره می‌ کنیم.

کاربردها و انتخاب سنسور فشار مطلق

 تفاوت میان حس‌گر فشار نسبی و حس‌گر فشار مطلق در این‌ جا است که حس‌گر فشار مطلق، فشار را نسبت‌ به فشار مرجع می‌ سنجند که خلا است. اما حس‌گر فشار نسبی فشار را در نسبت‌ به فشارهای اتمسفری می‌ سنجد. به‌ عبارت دیگری تفاوت‌ های میان فشار اتمسفر و فشار فرایند را اندازه‌ گیری می‌ کند. برای انتخاب حسگرها اولین ملاک آن است که باید نقطه مرجع باشد. حسگرهای فشار مطلق تنها سنسورفشار صنعتی هستند که می‌ توانند سنجش فشار اتمسفر را انجام دهند. به همین دلیل است که برای سنجش فشارهای پارامتریک نیز استفاده می‌ شوند. از طرفی برای سنجش ارتفاع بر اساس تغییرات فشارهای اتمسفر به‌ هنگام تغییرات ارتفاع نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

سنسور فشار صنعتی

سنسور فشار صنعتی

کاربرد و انتخاب سنسورهای فشار نسبی

حسگرهای فشار مطلق فشار را نسبت به فشارهای مرجع خلا مورد سنجش قرار می‌ دادند. اما حسگرهای فشار نسبی فشار را نسبت‌ به فشار اتمسفر می‌ سنجند. در واقع سنسور فشار صنعتی نسبی تفاوت میان فشار اتمسفر و فشار فرایند را اندازه‌ گیری می‌ کند. این نوع از حسگرها زمانی کاربرد دارند که قصد داشته باشید تاثیر فشار اتمسفر را بر روی فشار بر روی سنجش حذف کنید.

کاربرد و انتخاب سنسور فشار تفاضلی

سنسور فشار تفاضلی همان‌ طور که در بالا گفتیم، دارای دو پورت فشار ورودی می‌ باشد. این سنسورها وقتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند که قصد داشته باشیم تفاوت فشار میان دو نقطه را بسنجیم. مثلاً برای کارهایی که از این نوع فشارسنج استفاده می‌ کنند با استفاده از میزان افت فشار فلو را محاسبه می‌ کنند.

یکی از شرکت‌ هایی که به ارائه انواع فشارسنج‌ های صنعتی مبادرت دارد، شرکت الکتنو می‌ باشد. این شرکت بسیاری از لوازم الکتریکی را ارائه می‌ کند که فشارسنج‌ ها جزئی از آن‌ ها محسوب می‌ شوند. بنابراین شما اگر قصد خرید هر نوع فشارسنجی را دارید به‌ راحتی می‌ توانید آن را از طریق شرکت الکتنو تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *