سنسور صنعتی

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی یکی از جذاب‌ ترین سنسورهایی است که در اتوماسیون کردن صنایع مورد استفاده قرار می‌ گیرد. و دارای کارایی خاصی می‌ باشد. به‌ همین دلیل گاهی به آن‌ ها سنسورهای هوشمند نیز می‌ گویند. از آن جایی که امروزه صنعت و تکنولوژی پیشرفت بسیار بالایی داشته‌ است، بنابراین بدون داشتن سنسور سنج‌ ها کمی کار کردن با تجهیزات مدرن مشکل می‌ شود. با این توضیح مختصر می‌ توانید به این نتیجه برسید که سنسور فاصله‌ سنج چه کاربرد خوب و گسترده‌ ای دارد و از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است. به‌ همین دلیل ما در این مقاله به بررسی سنسور فاصله‌ سنج صنعتی، کاربردهای آن و نکاتی در خصوص آن می‌ پردازیم.

همچنین شما می توانید با تماس با کارشناسان مجموعه الکتنو اقدام به خرید سنسور صنعتی و هر گونه سنسور دیگری کنید. این شرکت یزرگ ترین مجموعه تامین کننده قطعات صنعتی در ایران است.

آشنایی با سنسور فاصله سنج صنعتی

همان‌ طور که در مقدمه اشاره کردیم، سنسور فاصله‌ سنج صنعتی از جذاب‌ ترین سنسورهایی است که امروزه به وفور در اتوماسیون کردن صنایع مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این سنسورها کارایی‌ های بسیار خاصی دارند و به آن‌ ها سنسورهای هوشمند نیز می‌ گویند، چون تکنولوژی و صنعت امروزه از پیشرفت چشم گیری برخوردار بوده‌ است و با سرعت نیز در حال پیشروی بیش تر است. در نتیجه عملاً بدون داشتن سنسور فاصله‌ سنج صنعتی و ویژن سیستم‌ ها نمی‌ توانیم این سطح از تجهیزات مدرن و پیشرفته را کنترل کنیم.

سنسور فاصله‌ سنج همان‌ طور که از نامش پیدا است وسیله‌ ای برای اندازه گرفتن فاصله دو جسم از یک دیگر می‌ باشد. البته این فاصله‌ سنج برخلاف دیگر فاصله سنج‌ ها مانند متر نواری و غیره ماهیت فیزیکی ندارد. در این‌ گونه از حسگرها شیوه اندازه‌ گیری فاصله بر اساس دریافت و ارسال نوعی سیگنال صورت می‌ گیرد. به این صورت سیگنال‌ ها با ویژگی‌ های خاصی ارسال می‌شوند، سپس سیگنال‌ های برگشتی نیز با ویژگی‌ های خاصی مانند مدت‌ زمان برگشت یا تغییر در شکل سیگنال و غیره مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

کاربردهای سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی برای اندازه‌ گیری و جا به‌ جا کردن در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. و معمولاً برای کنترل کردن کیفیت یا جای‌ گذاری دقیق محصولات در مکان‌ یابی استفاده می‌ شود. گاهی اوقات پیش می‌ آید که به ترکیبی از چندین سنسور با دقت انجام محاسبات دقیق و پیچیده نیازمندیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. برخی از کاربردهای انواع سنسور صنعتی فاصله‌ سنج صنعتی عبارت هستند از:

 1. اندازه‌ گیری کردن شکاف درهای خودرو
 2. موقعیت دقیق بازوهای ربات
 3. اندازه‌ گیری کردن ضخامت ویفرها
 4. جا به جایی اجسام شکستنی و شیشه
 5. اندازه‌ گیری کردن قطر یک شکاف شیفت
 6. تعیین کردن قطر پیستون
 7. تشخیص دادن مدارات چاپی در یک برد
 8. اندازه‌ گیری کردن سطح شیشه
 9. تعیین کردن جا به جایی
 10. اندازه‌ گیری کردن سطح مقدار تجهیزات SEMI کوچک
 11. اندازه‌ گیری کردن سطح مخزن دوربین
 12. کنترل سرعت خودرو
 13. سنسور خط تولید
 14. اندازه‌ گیری کردن ابعاد کویل
 15. و غیره

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

ویژگی سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

 برای سنسور فاصله‌ سنج صنعتی اصطلاحات پرکاربردی وجود دارد تا ما بتوانیم بهتر از کارایی آن‌ها اطلاع داشته باشیم. برخی از این اصطلاحات عبارت هستند از:

خطی بودن

 سنسور فاصله‌ سنج صنعتی به‌ گونه‌ ای طراحی‌ شده است که رفتاری خطی دارد، یعنی سیگنال‌ های خروجی از یک سنسور باید متناسب با مقداری باشد که اندازه‌ گیری کرده‌ است، خطی سازی شده‌ است و به‌ صورت خطی نیز استفاده می‌ شود. به بیانی دیگر مقداری اختلاف بین مقدار حقیقی فاصله اندازه‌ گیری شده و مقدار خروجی سنسور وجود خواهد داشت که این‌ موضوع به‌ علت خطی سازی شدن سیگنال‌ ها است.

این اختلاف میزان و مقدار، اولین عاملی است که کیفیت سنسور فاصله‌ سنج را مشخص می‌ کند و آن را تحت عنوان خطی بودن ذکر می‌ کنند.

وضوح

وضوح سنسور فاصله‌ سنج صنعتی به دقت آن وابسته‌ است. این موضوع در اثر مقدار نویزی تغییر می‌ کند که بر روی سیگنال سنسور می‌ افتد. از طرفی این پارامتر مهم به عواملی مانند سطح اشیا، رنگ اشیاء و مشخصه‌ های سنسور وابسته‌ است. رزولوشنی در مشخصات سنسور نوشته می‌ شود که به تغییرات کوچک سیگنال‌ های خروجی گفته می‌ شود که در حالتی که شی‌ء مورد بررسی و سنسور ثابت هستند. در کاربرد سنسور برای اشیائی که دارای حرکت هستند وضوح سنسورها باید ده تا صد برابر بیش تر از اشیاء ساکن باشد. 

سنسور فاصله‌ سنج صنعتی

دقت و صحت

میزان اختلاف اندازه‌ گیری شده یا محاسبه‌  شده با میزان حقیقی آن را دقت و صحت می‌ گویند. البته ممکن است این اختلاف به دلیل خطاهایی از جمله تأثیر دمای محیط، خطای درجه‌ بندی و غیره باشد. میزان یکسان بودن و تکرارپذیری پاسخ یک سنسور در اندازه‌ گیری به وسیله سنسور فاصله‌ سنج برای یک کمیت را دقت می گویند.

به بیانی دیگر دقت میزان تجمع‌ های مقدار اندازه‌ گیری شده در نزدیکی با یک مقدار معین می‌ باشد. در بسیاری از موارد دقت سنسورها در مقایسه با صحت سنسورها بسیار مهم و بااهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *