سنسور صنعتی

سنسور رطوبت خاک صنعتی

سنسور رطوبت خاک صنعتی

سنسور رطوبت خاک صنعتی

سنسور رطوبت خاک صنعتی نوعی سنسور ضد آب و ضد زنگ است که با طراحی صنعتی در بازار موجود می‌ باشد. این سنسورهای صنعتی در محیط‌ های آزمایشگاهی با دقت ۰.۵ کالیبره می‌ شوند. تیغه‌ های آن از جنس استیل ضد زنگ و قسمت داخلی آن با رزین پر شده‌ است. این سنسورها کاربردهای بسیار گسترده‌ ای در صنعت دارند و در مکان‌ های مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. به دلیل اهمیت سنسور رطوبت خاک صنعتی ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌ ها و مشخصات آن می‌ پردازیم. پس لطفاً با دقت و حوصله تا پایان این متن را بخوانید.

ویژگی سنسور رطوبت خاک صنعتی

همان‌ طور که در مقدمه اشاره کردیم، سنسور رطوبت خاک صنعتی سنسور ضد زنگ و ضد آب است. این سنسور توانسته‌ است در محیط‌ های آزمایشگاهی با دقت پنج درصد کالیبره شود. سنسور رطوبت خاک صنعتی دارای تیغه های پرآب است که از جنس استیل ضد زنگ می‌ باشند. داخل سنسور نیز با رزین پر شده‌ است. به‌ همین دلیل است که این سنسور قابلیت تحمل خاک در عمق زیاد و رطوبت بالا را دارد. این سنسور هم چنین دارای یک پردازنده ESP8266 می‌ باشد که از طریق یک الگوریتم مقدار رطوبت خاک را تخمین می‌ زند. 

از آن جایی که تنش خشکی گیاهان به‌ سرعت و به‌ راحتی موجب کاهش بازدهی آن‌ ها می‌ شود، امروزه با کمک فناوری و تکنولوژی سنسور رطوبت خاک صنعتی می‌ تواند تصویری کامل و واضح از سیستم آبیاری مفید را به کشاورزان و تولید کنندگان ارائه دهد. سنسور رطوبت خاک صنعتی این امکان را به کشاورز می‌ دهد که زمانی‌ که سطح رطوبت به زیر آستانه می‌ رسد، جریان آب هم چنان برقرار باشد و پس‌ از رسیدن جریان آب، ظرفیت آبیاری زمین قطع شود.

بنابراین کشاورزان تنها در زمان نیاز از آب استفاده کنند که این امر موجب کاهش مصرف آب بی‌ رویه می‌ شود. این‌ موضوع را می‌ توان دستاوردی مهم در زیست‌ محیط دانست. در این‌ صورت است که نه آبی هدر می‌ رود و نه سموم شیمیایی و مواد مغذی در آب‌ های زیرزمینی غرق می‌ شوند. به بیانی دیگر سنسور رطوبت خاک صنعتی ضمن آن که بازده و سود را به حداکثر می‌ رساند، در هزینه‌ های ورودی نیز مدیریت می‌ کند و آن‌ ها را کاهش می‌ دهد.

انواع سنسور رطوبت خاک صنعتی

به‌ طور کلی سه نوع سنسور رطوبت خاک صنعتی وجود دارد که هر کدام از آن‌ ها در نحوه تعیین سطح رطوبت خاک و اندازه‌ گیری میدانی با یک دیگر متفاوت هستند. هر کدام از این مدل‌ ها نیز مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و برای نیازهای خاصی طراحی و تولید شده‌ اند، در ادامه هر کدام از این سه نوه را به طور مفصل معرفی می‌ کنیم.

سنسور رطوبت خاک صنعتی

سنسور رطوبت خاک صنعتی

سنسور حجمی

سنسور حجمی به‌ طور مستقیم مقدار آب موجود در خاک را اندازه‌ گیری می‌ کند. این دسته از سنسورها بیش ترین سنسورهای رطوبت خاک صنعتی در بازار را تشکیل می‌ دهند. که عبارت هستند از: سنسورهای اتلاف حرارت و رطوبت نوترونی، سنسورهای معمولی و دی‌الکتریک.

سنسورهای دی‌ الکتریک ثابت دی‌ الکتریک موجود در خاک را اندازه‌ گیری می‌ کنند. ثابت دی‌ الکتریک نوعی خاصیت الکتریکی است که به میزان رطوبت خاک وابسته‌ است و می‌ توان آن را به‌ صورت سه نسخه تهیه کرد: سنسورهای عبور سنج حوزه زمان، سنسورهای رفرکتومتری یا شکست سنجی حوزه زمان و سنسورهای رفرکتومتری حوزه فرکانس یا خازنی. سنسورهای حجمی با توجه به فناوری که در آن ها استفاده‌ شده است جزء گران‌ ترین سنسورهای رطوبت خاک هستند. هنگام نصب کردن در مزارع این نوع از سنسورها به کالیبراسیون با نوع خاک احتیاج دارند.

به‌ همین دلیل است که نصب کردن آن‌ ها دشوارتر می‌ باشد. البته باید به این نکته نیز دقت داشته باشید که این سنسورها بسیار دقیق می‌ باشند و داده ها را با سرعت بالایی در اختیار کشاورزان قرار می‌ دهند. از این سنسورها در محیط‌ های با محصولات ارزش بالا و محیط‌ های پژوهشی که نیازمند سرعت و دقت بالایی هستند، استفاده می‌ کنند.

 

سنسور رطوبت خاک صنعتی

سنسور رطوبت خاک صنعتی

سنسور رطوبت خاک مقاومتی

 این نوع از سنسور رطوبت خاک با استفاده از رابطه بین مقدار آب و مقاومت الکتریکی برای اندازه‌ گیری کردن سطح رطوبت خاک مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اگر مقدار آب در خاک زیاد باشد به این معناست که رسانایی الکتریکی بیش تری وجود دارد. بنابراین میزان مقاومت در خاک وجود دارد که نشان‌ دهنده رطوبت آن است، اما اگر آب در خاک کم باشد، رسانای الکتریکی ضعیف‌ تر است، بنابراین میزان مقاومت بالاتری به دست می‌ آید که نشانگر رطوبت است.

سنسور رطوبت خاک خازنی

این نوع از سنسورها با اندازه‌ گیری تغییر ظرفیت در خاک کار می‌ کنند، به بیانی دیگر خازن می‌ تواند میزان بار الکتریکی را از طریق پتانسیل الکتریکی ذخیره و آن را اندازه‌ گیری کند. سنسورهای رطوبت خاک خازن به‌ طور معمول با صفحه منفی و مثبت ساخته می‌ شوند که به وسیله یک ماده دی‌ الکتریک در وسط آن‌ ها از یک دیگر جدا می‌ شوند. در این حالت است که خاک محیط دی‌ الکتریک می‌ باشد و ظرفیت آن با محتوای رطوبت تغییر می‌ یابد. وقتی سنسور با مدار تایمر جفت شود یک ولتاژ آنالوگ به وجود می‌ آید. این ولتاژ با برد آردوینو قابل خواندن می‌ باشد و به نوبه خود با رطوبت خاک رابطه مستقیمی دارد. 

با توجه به توضیحاتی که در خصوص سنسور رطوبت خاک صنعتی دادیم و انواع آن را معرفی کردیم. می‌ توانید به اهمیت این ابزار الکتریکی پی ببرید. بنابراین اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که با خاک، رطوبت آن و تولیدات کشاورزی سر و کار دارید. و قصد تهیه انواع سنسورها را دارید، می‌ توانید به فروشگاه الکتنو مراجعه کنید. الکتنو یکی از فروشگاه‌ های بزرگ ارائه‌ دهنده انواع سنسورها می‌ باشد. که شما با مراجعه به آن به راحتی می‌ توانید سنسور مورد نظرتان را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *