مجله الکتنو

روش های اندازه گیری فلو

روش های اندازه گیری فلو

آیا با بهترین روش های اندازه گیری فلو آشنا هستید؟ می دانید بهترین فلو سنج های بازار کدام است؟ در رابطه با عملکرد و اهمیت استفاده از فلوسنج‌ها اطلاعاتی دارید؟ قطعا اندازه گیری و کنترل کمیت های فیزیکی در صنایع مختلف حائز اهمیت است. حال اینکه این اهمیت به سبب حفظ ایمنی خواهد بود. بنابراین این ابزار از جمله مهم ترین ابزار دقیق ها به شمار می روند. الکتنو به عنوان یک شرکت معتبر و با سابقه، در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با فلوسنج و همچنین روش های اندازه گیری فلو در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد. پس ادامه متن را بخوانید.

اندازه گیری فلو

اندازه‌گیری جریان سیالات در صنایع مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. حال اینکه اندازه گیری فلو به روش های مختلفی صورت می گیرد. روش های بسیاری هستند که جریان را به راحتی می‌توانند اندازه‌گیری کنند؛ اما انتخاب یک روش مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. روش های اندازه گیری فلو شامل روش‌هایی می شود که توسط دستگاه‌های مختلف فلو سنج برای کنترل سطح جریان انجام خواهد شد. از روش های اندازه گیری فلو می توان به بهترین انواع روش های اندازه گیری فلو یعنی روش مستقیم و غیرمستقیم اشاره کرد.

  • در روش مستقیم که با استفاده از انرژی سیال صورت می گیرد به دو شکل دبی عبوری اندازه گیری خواهد شد. در واقع بر اساس اختلاف فشار و فشار دینامیک سیار این اندازه گیری صورت میگیرد. در روش اختلاف فشار المان هایی چون پیتوت تیوب و حتی زانویی هستند‌. اما در روش اندازه گیری دبی با فشار دینامیکی که سیال فلومترهای توربینی، جرمی و حتی ورتکس به کار میروند. روش مستقیم بهترین روش برای محاسبات به شمار می‌رود کاربرد این روش بسیار محدود می باشد و با روش آزمایشگاهی بیشترین کاربرد را دارد.
  • روش دیگری برای اندازه گیری فلو وجود دارد. روش غیر مستقیم یک نوع روش رایجی است که بدون تماس سنسورها و سیگنال این اندازه گیری انجام می شود. در روش غیرمستقیم روش‌هایی چون مغناطیسی، آلتراسونیک، کالریمتری و غیره میباشند. روش غیرمستقیم معمولاً بر اساس اختلاف فشار موضعی که در جریان صورت می گیرد کار می کند. در لوله هایی که طول آنها مقاومت موضعی دارد این روش کاربرد خواهد داشت. این روش خود شامل روزنه‌هایی می‌شود که انقباض و فوران بسیار زیادی دارد. همچنین قطعات همگرا و واگرا نیز هستند که افت انرژی در آنها بسیار بالا می باشد. اما زانویی ها جزوه مدل هایی هستند که تلفات انرژی در آنها با افت فشار قابل توجه خواهد بود.
روش های اندازه گیری فلو

روش های اندازه گیری فلو

انواع فلومتر در بازار

برای اندازه گیری پارامترهای مختلف کمیت های فیزیکی از دستگاه های بسیار زیادی استفاده می‌کنند. یکی از پارامترهایی که اندازه گیری و کنترل آن در صنایع اهمیت بسیار زیادی دارد سرعت جریان خواهد بود. فلومتر یا همان جریان سنج به عنوان کاربردی ترین ابزار دقیق است که خود در مدل های مختلفی وجود دارد. این فلومترها نظارت بسیار دقیق بر عملکرد سیالات دارند. لومتر یک نوع فلومتر سنسور جریان است که میزان عبور و مقدار سرعت جریان خطی و غیرخطی را به راحتی اندازه گیری خواهد کرد. برای اندازه گیری فلو نیز روش های مختلفی هستند که باید یکی از آنها را استفاده نمود. اما جدا از آشنایی با روش های اندازه گیری فلو بایستی با انواع فلوسنج نشناخت پیدا کنید. آشنایی با روش های اندازه گیری فلو به شما این امکان را می دهد تا بتوانید از یک روش مناسب استفاده نمایید. پس از اینکه با این روش ها آشنا شدید بهتر است با انواع فلومترها نیز آشنایی پیدا کنید.

  • فلومتر اوریفیس نمونه‌ای از انواع فلومترهای پرفروش بازار است. در این دستگاه یک روزنه درست در یک خط لوله با فشار سنج جهت اندازه گیری افت فشار می باشد. در واقع با عبور مایع از داخل این روزنه حداقل سطح مقطع تعیین می گردد.
  • فلومتر پیتوت تبوب یکی دیگر از انواع فلومترهای رایج بازار شناخته می شود. در این فلومترها از سنسورهایی بسیار ساده جریان استفاده می کنند. دز این مدل فلومترها حجم وسیعی از برنامه های اندازه گیری جریان به کار میرود. حتی در کاربردهای صنعتی نیز از این فلومتر ها استفاده می شود. قیمت این فلومتر ها بسیار ارزان است و در برابر تمامی شرایط محیطی مقاومت نشان می دهند.

بهترین فلوسنج‌های کاربردی

  • فلومتر نازل یکی دیگر از انواع فلومترهای کاربردی در صنعت است. این نوع فلومترها برای جریان عناصر اصلی در فشارسنج دیفرانسیل طراحی شده اند. در واقع این فلومترها نوعی جریان سنج هستند که عنصر اولیه را برای مسدود کردن و ایجاد افت فشار به منظور محاسبه میزان جریان به کار می برند. حال اینکه این انسداد در مسیر سیال قرار دارد: سرعت مایع را افزایش و باعث کاهش فشار در ناحیه انسداد میشود.
  • فلومتر توربینی نوع دیگری از انواع فلومترها شناخته می شود. این دستگاه پنج صدم درصد دقت دارد و بیشتر برای مایعات چسبناک تا صد درجه سانتیگراد به کار میرود. این فلومتر مجهز به یک تیغه مخصوصی است که در زاویه راست جریان قرار می گیرد. اما در جریان سیال روی قسمت یاتاقان آزاد یک جریان معلق حاکم می باشد.
  • فلومتر جرمی کوریولیس از یک یا دو لوله و محفظه فلومتر تشکیل می شود که با کمک یک سیم پیچ تحریک میشود. البته این تحریک با یک فرکانس مشخص نوسان پیدا میکند.

نتیجه

روش های اندازه گیری فلو شامل دو روش مستقیم و غیرمستقیم است. استفاده از هر یک از این روشها قطعا مزایا خاص خود را دارد. اما فلو سنج خود در مدل های بسیار مختلفی در بازار است. هر یک از انواع این فلوسنج‌ها را می توانید با سطح کیفیت بالا و قدرت عملکرد ایده آل به راحتی از یک سایت معتبر تهیه کنید. الکتنو همان سایت پرآوازه است که می توانید بهترین فلوسنج ها را با سطح کیفیت بالا از آن تهیه نمایید. فلوسنج‌های این مجموعه دارای تکنولوژی ساختاری پیشرفته هستند.

همچنین قیمت محصولات شرکت الکتنو همگی به صورت رقابتی عرضه خواهند شد. قطعاً که فلومتر یا فلوسنج‌ها بهترین ابزار دقیق هستند که در اکثر صنایع نقش مهمی ایفا می کنند. با توجه به این اهمیت کاربرد قطعاً بالا بودن سطح کیفیت آن نیز دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. توصیه می شود تا از معتبرترین مراکزی چون الکتنو بهترین ابزار دقیق را با کیفیت عالی و قیمت زیر بازار تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *