مجله الکتنو

بویین کنتاکتور و انواع آن

بویین کنتاکتور

آیا با بویین کنتاکتور آشنایی دارید؟ می دانید انواع بوبین کنتاکتور چیست؟ دز رابطه با علائم سوختگی بویین چه چیزی می دانید؟ کنتاکتورها خود به عنوان کاربردی ترین کلیدهای مغناطیسی در مدار سیستم الکتریکی محسوب می‌شوند. این کلیدها جهت قطع و وصل کردن جریان الکتریکی برای برخی از صنایع نقش مهمی ایفا می‌کنند. حال اینکه بویین به عنوان یک قطعه کاربردی که آن را با نام سیم پیچ نیز می‌شناسند در مدل های مختلفی است. بویین در مصارف مختلفی به کار می‌رود اما در کنتاکتور نیز نقش مهمی ایفا می کند. قبل از خرید بوبین کنتاکتور بایستی در رابطه با آن اطلاعاتی کسب نمایید. الکتنو قدرتمندترین شرکت توزیع کننده انواع قطعات اتوماسیون صنعتی در ادامه توضیحات بیشتری ارائه می دهد.

بوبین کنتاکتور و نقش آن

یکی از اصلی‌ترین قطعاتی که در صنعت برق و سیستم مدار الکتریکی از آن استفاده می شود کنتاکتور است. این قطعه به عنوان یک نوع کلید مغناطیسی نقش مهمی ایفا می‌کند. این قطعات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای قطع و وصل کردن جریان از آنها استفاده می‌شود. این دستگاه در انواع مدل های مختلفی است و خود شامل قسمت های مختلفی است. یکی از مهمترین قطعات کنتاکتور شامل بویین آن می‌شود.

افرادی که قصد خرید عمده بویین کنتاکتور دارند، بایستی ابتدا در رابطه با این قطعه اطلاعاتی به دست آورید. کنتاکتور را با نام سیم پیچ نیز می شناسند. بویین به عنوان اصلی ترین اما ساده ترین قسمت کنتاکتور در سیستم مدار برق صنعتی به شمار می رود. قطعا که عملکرد کنتاکتور به تمامی قسمت های آن نظیر همین بویین بستگی دارد. بویین‌ها خود از هسته و هادی تشکیل شده اند. قسمت هادی این دستگاه شامل سیم مسی می شود که به دور هسته می پیچد.

با چرخش و پیچیده شدن هادی به صورت دایره یا استوانه ای عملکرد دستگاه صورت می گیرد. این قطعات از دو هسته تشکیل می شود که به نام هسته متحرک و هسته ثابت شناخته می‌شود. زمانی که ولتاژ از قطعه عبور کند یک میدان مغناطیسی به وجود می آید. دلیل ایجاد میدان مغناطیسی به این سبب است که بویین ها نوعی الکترومغناطیس هستند. زمانی که کلید موتور روشن شود ولتاژ به واسطه همین فرآیند باعث احتراق سوئیچ خواهد شد. در نتیجه الکترون بسته می‌شود که این پروسه باعث راه اندازی موتور میشود. این سیم پیچ باید کیفیت بالایی داشته باشد تا بتواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. آنچه که باعث عملکرد بهتر این کنتاکتور می شود جریان ماکزیمم آن است. به طور کلی بوبین کنتاکتور به سبب نقش مهمی که کنتاکتور ایفا می‌کند اهمیت بسیار زیادی دارد.

بویین کنتاکتور

بویین کنتاکتور

انواع بویین کنتاکتور

بویین یک نوع سیم پیچ است که به دور قطعه‌ای به نام هسته می پیچد. حال این پیچیدن بویین به دور هسته باعث اتصال جریان الکتریکی میدان مغناطیسی خواهد شد. قطعاً که این میدان مغناطیسی که بویین به تناسب شدت و جهت جریان ورودی تولید میکند برای کنترل و قطع و وصل کردن اهمیت دارد. یک بویین اگر با سطح کیفیت بالای انتخاب شود، عملکرد بهتری نیز خواهد داشت. سرعت عملکرد و همچنین قدرت این دستگاه به تعداد دورهای سیم پیچ بستگی دارد. قطر سیم پیچ، جنس، هسته و همچنین شدت جریان ورودی نیز روی این عملکرد تاثیرگذار است. مهمترین پارامتر تاثیر گذار روی این قدرت و سرعت عملکرد بویین، ابعاد و شکل هسته می باشد. این پارامترها همگی خود برای مصارف مختلف طراحی شده اند: اما بویین در کنتاکتور بیشترین کاربرد را داشته و نقش مهمی ایفا می کند.

این قطعات را بر اساس فرکانس جریان و به تناسب کاربرد می توان تقسیم بندی کرد. هر یک از انواع این کنتاکتورها به گونه ای طراحی شده اند که طی یک پروسه متفاوتی نقش خود را ایفا خواهند نمود.

  • بویین های کنتاکتور جریان مستقیم نوعی بویین هستند که آن‌ها را با نام بوبین کنتاکتور دی سی یا الکترومغناطیس نیز می‌شناسند. این قطعات توسط جریان مستقیم ثابت در سیم پیچ به صورت خودکار عمل خواهند نمود.
  • فرکانس های رادیویی یا همان سیم کش های رادیویی نیز یکی دیگر از انواع بوبین کنتاکتور محسوب می شود. حال اینکه ترانسفورماتور با جریان متناوب در همین محدوده و همچنین بالاتر از عدد مشخصی از کیلوهرتز می تواند فعالیت داشته باشد.
  • اما مدل های دیگری از انواع بوبین کنتاکتور با نام فرکانس های صوتی یا بوبین کنتاکتور های AF وجود دارد. آیا ترانسفورماتور در این مدل بوبین کنتاکتور جریان متناوب در همین محدوده کمتر از ۲۰ کیلو هرتز قابل استفاده خواهد بود.
بویین کنتاکتور

بویین کنتاکتور

دلیل آسیب رسیدن به بویین کنتاکتور

همانگونه که اشاره شد، بویین کنتاکتور به عنوان یکی از مهمترین قطعات کنتاکتور است. این قطعه خود یک نوع سیم پیچ می باشد و به مدار الکتریکی القا می کنند. این خاصیت الکتریکی در سیم پیچ های الکترومغناطیسی با جریان مدار برابر نیست: در واقع مخالف یکدیگر عمل خواهند نمود. بوبین کنتاکتور در مدل های فرکانس رادیویی بیشتر از ۲۰ کیلوهرتز مدل جریان مستقیم یا Dc و فرکانس صوتی می باشد. به طور کلی تمامی قطعات کنتاکتور نیز اهمیت بسیار زیادی روی عملکرد این نوع کلید مغناطیسی دارد. برای اینکه کلید مغناطیسی نقش مهمی ایفا کند شما بایستی بهترین کنتاکتور یک شرکت معتبر را با رعایت نکات مهم خرید تهیه نمایید. اگر بهترین برند این کنتاکتورها را تهیه کنید طول عمر بالایی نیز خواهند داشت. در بسیاری از مواقع بوبین کنتاکتور آسیب می بیند یا به نوعی می‌توان گفت چرا بویین کنتاکتور میسوزد.

دلایل بسیار زیادی برای سوختن بوبین کنتاکتور وجود دارد. چنانچه بویین‌ها به صورت مداوم و حتی طولانی متصل باشند قطعاً به مرور زمان میسوزند. گرم شدن بیش از حد کنتاکتور نیز باعث سوختن بویین خواهد شد. برای عملکردهایی که به صورت مداوم بایستی جریان قطع و وصل شود، شما باید کنتاکتور های مخصوصی را انتخاب کنید که قدرت کلید زنی آنها بالا باشد. در غیر این صورت کنتاکتور داغ شده و بویین میسوزد.

  • بیش از حد کار کردن بویین حتی در مدل های کاربردی نیز می تواند باعث سوختن بویین شود. همچنین اتصال حلقه در این قطعه نیز باعث سوختن آن خواهد شد.
  • چنانچه در مواقع حساس کنتاکتور کمکی باز نشود و مقاومت پیش گذاری صورت نگیرد در این صورت نیز بویین کنتاکتور خواهد سوخت.
  • به وجود آمدن یک فاصله هوایی نیز می‌تواند باعث سوختن بوبین کنتاکتور شود .

نتیجه

بوبین کنتاکتور به عنوان اصلی ترین اجزای قسمت کنتاکتور محسوب می‌شود. کنتاکتور خود یک نوع کلید مغناطیسی بسیار کاربردی در سیستم مدار الکتریکی خواهد بود. برای خرید بوبین کنتاکتور و یا حتی کنتاکتور میتوانید به الکتنو مراجعه داشته باشید. قطعاً که کیفیت بالا و قیمت های مقرون به صرفه این سایت همه را وسوسه می کند. کارشناسان فروش مجموعه الکتنو به صورت ۲۴ ساعته جهت توزیع انواع کنتاکتور و حتی بویین های کنتاکتور باکیفیت پاسخگو می باشد. همین حالا در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین بوبین کنتاکتور را با قیمت ارزان تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *