پمپ صنعتی

انواع پمپ صنعتی

انواع پمپ صنعتی

برای آشنایی با انواع پمپ صنعتی باید ابتدا با انواع مختلف آن آشنایی داشته باشید و آن‌ ها را با یک دیگر مقایسه کنید. پمپ در واقع به وسیله‌ ای گفته می‌ شود که با انتقال دادن انواع مایعات با افزایش فشار موجب جا به‌ جایی مایعات به ارتفاعات بالاتر می‌ شود. پمپ‌ ها در صنایع مختلف دارای کاربردهای مختلفی هستند و از منابع انرژی مختلفی نیز استفاده می‌ کنند که شامل پمپ‌ های برقی، پمپ‌ های با کارکرد دستی، نیروی باد و موتورهای درون‌ سوز می‌ باشند. ما در این مقاله انواع پمپ صنعتی را مورد بررسی قرار می‌ دهیم. پس لطفاً تا پایان این مقاله را با حوصله و دقت بخوانید.

آشنایی پمپ صنعتی

در صنعت انواع مختلفی از مایعات برای کارهای متفاوتی به کار می‌ رود. بنابراین لازم است که پمپ‌ های صنعتی نیز در اندازه‌ ها و اشکال مختلفی تولید شوند. به همین دلیل است که پمپ‌ های صنعتی انواع و اقسام مختلفی دارند. در بیش تر مواقع لازم است که مایعی از جایی به‌ جای دیگر انتقال یابد. حال ممکن است این مایع آب، نفت، فاضلاب، مواد شیمیایی، صنعتی، دوغاب، گل‌ و لای یا محصولات غذایی مایع باشد. برای جا به‌ جا کردن این مایعات مختلف ما به پمپ‌ ها نیاز داریم که این کار را انجام دهند و در صورت نیاز با سرعت بسیار بالایی مایعات را انتقال دهند. پس با همین توضیح مختصر و کوتاه می‌ توانید به اهمیت و کاربرد انواع پمپ صنعتی پی ببرید.

انواع پمپ صنعتی

همان‌ طور که اشاره کردیم پمپ های صنعتی انواع مختلفی دارند که برای جا به‌ جایی مایعات به کار می‌ روند. در زیر به چند نمونه از مهم‌ ترین و پرکاربردترین پمپ‌ های صنعتی اشاره می‌ کنیم.

پمپ جا به جایی مثبت

 پمپ‌ های جا به جایی مثبت انواع و اقسام مختلفی دارند که از آن جمله می‌ توان به پمپ‌ های رفت‌ و برگشت و پمپ‌ های چرخشی را نام برد که برای انتقال دادن مایعات با فشار زیاد و میزان ثابت استفاده می‌ شوند. این پمپ‌ ها انواع مختلفی دارند مانند پمپ دیافراگمی، پمپ پیستونی، پمپ کریستال، پمپ چرخ‌ دنده‌ ای، پمپ حفره پیش‌ رونده و انواع دیگری از پمپ‌ ها. نوعی از پمپ‌ ها نیز با نام پمپ‌ های گریز از مرکز وجود دارند که برای سریع‌ تر انتقال دادن مایعات و افزایش فشار از پروانه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. انواع دیگری از پمپ‌ های صنعتی نیز وجود دارند که بر اساس کار آن‌ ها نام‌ گذاری شده‌ اند، مانند پمپ دوغاب، پمپ بتن، پمپ آسیابی و غیره.

انواع پمپ صنعتی

انواع پمپ صنعتی

پمپ‌ های سانتریفیوژ

 از بهترین پمپ‌ های صنعتی می‌ توانیم به پمپ‌ های سانتریفیوژ اشاره کنیم که می‌ تواند بهترین انتخاب برای پائین‌ ترین گران روی مایعات و هم چنین بیش ترین نرخ جریان باشد. پمپ‌ های سانتریفیوژ عبارت هستند از:

پمپ‌ های دارای استاندارد ANSI

این فرایند شامل استانداردسازی ابعاد مختلف است که موجب می‌ شود لوله‌ کشی طراحی و پی‌ ریزی به‌ طور کاملی صورت بگیرد، پیش‌ از آن که حتی تولید کنندگان پمپ انتخاب‌ شده باشند، هم چنین این فرایند دارای امکانات و گزینه‌ های بسیار بیش تری نسبت‌ به دیگر فرآیندها می‌ باشد.

انواع پمپ‌ های صنعتی نوین

پمپ‌ های صنعتی انواع و اقسام بسیار مختلف و متنوعی دارند و علاوه‌ بر دو موردی که در بالا به توضیح آن‌ ها پرداختیم، گزینه‌ های زیر را نیز می‌ توان به‌ عنوان این پمپ‌ ها نام برد.

پمپ‌ های دارای استاندارد API

این پمپ می‌ تواند تمام نیازهای API 610 را فراهم کند که شامل اطمینان کاربردهای هیدروکربن در فشار ایمنی و حرارت بالا می‌ باشد.

پمپ‌ های جریان محوری آکسیال

این پمپ‌ های آکسیال یا محوری یکی از بهترین گزینه‌ ها و انتخاب‌ ها برای به دست آوردن نرخ جریان بالا با ارتفاعات کم است.

بوستر یا تقویت‌ کننده

 پمپ‌ های بوستر یا تقویت‌ کننده فشار مضاعفی ایجاد می‌ کند که برای به حرکت درآوردن سیال طی یک مسافت طولانی نیاز است.

پمپ‌ های پیستونی

 این نوع پمپ یعنی پمپ‌ های پیستونی نیز گزینه بسیار مناسبی برای برنامه‌ هایی هستند که شامل مایعات ساینده می‌ باشند.

پمپ‌ های حفره پیش‌ رونده

 گاهی از این پمپ‌ ها به‌ عنوان پمپ آخرین راه‌ حل یاد می‌ کنند چون می‌ تواند برای جا به‌ جا کردن مایعات سنگین به کار رود که پمپ‌ های دیگر قادر به سازگاری و حمل آن‌ ها نیستند.

پمپ‌ های اسکرو یاد دورانی

 ویژگی مهم این نوع از پمپ‌ ها این است که دارای بالاترین و بیش ترین نرخ جریان در جا به جایی مثبت می‌ باشند.

پمپ‌ های دنده‌ ای

پمپ‌ های دنده‌ ای یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای پاک‌ سازی روغن هستند این پمپ‌ ها دارای چندین ساختار ساده و بخش متحرک می‌ باشند.

پمپ گوشواره‌ ای یا لوب پمپ

 این پمپ نیز یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای جا به‌ جا کردن برنامه‌ های بهداشتی و مایعات چسبناک و هم چنین مایعاتی که حاوی برخی اجسام شکننده هستند می‌ باشد، چون هیچ‌ گونه تماس فیزیکی در داخل این پمپ‌ ها نمایان نمی‌ شود.

پمپ دیافراگم

پمپ دیافراگم در واقع یک انتخاب تطبیق‌ پذیر می‌ باشد که میزان بسیار وسیعی از مایعات نارسانای الکتریکی را کنترل می‌ کند و می‌ تواند خشکی و بی‌ آبی را بدون آن که صدمه‌ ای به پمپ وارد شود، تحمل کند.

پمپ‌ های صنعتی رایج

پمپ‌ های لجن‌ کش عمودی

 این پمپ‌ ها از جمله ارزان‌ ترین و مقرون‌ به‌ صرفه‌ ترین پمپ‌ ها هستند.

پمپ‌ های توربینی عمودی

 این پمپ‌ ها برای چاه‌ های عمیق بهترین انتخاب محسوب می‌ شوند.

انواع پمپ صنعتی

انواع پمپ صنعتی

پمپ‌ های شناور 

از انواع پمپ، پمپ‌ های شناور بهترین گزینه برای مناطق کشاورزی  هستند، هم چنین آن‌ ها یاتاقان موجود در ستون پمپ لجن‌ کش و شیفت‌ های ستونی را نادیده می‌ گیرند.

پمپ‌ خود مکش

 مزایای اصلی پمپ‌ های خود مکش عدم نیاز به آستر کردن قسمت بیرونی می‌ باشد.

پمپ‌ های طبقاتی

در حال‌ حاضر پمپ‌ های طبقاتی یعنی پمپ‌ هایی که بر روی یک دیگر سوار شده‌ اند. و به‌ صورت طبقاتی هستند یکی از بهترین گزینه‌ ها جهت رسیدن به فشارهای بالا و صرف کم ترین نیروی بار الکتریکی در میان پمپ‌ های سانتریفیوژی محسوس محسوب می‌ شوند.

پمپ یا محرک مغناطیسی

 این پمپ‌ ها فاقد هر گونه سیل مکانیکی یا آب‌ بندهای مکانیکی هستند، بنابراین در طراحی آن‌ ها نشتی وجود دارد.

پمپ های اسپیلیت کیس

 پمپ های اسپیلیت کیس از جمله پمپ‌ های مهم برای حفاری استفاده می‌ شوند. اما کمتر مورد توجه هستند، چون نسبت به پمپ‌ های مکش نرخ جریان بالایی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *